شما از استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی چه می دانید؟ امسال شرایط برای برندهایی که در شبکه‌ های اجتماعی فعالیت دارند کمی متفاوت از گذشته است. طی یک بررسی انجام شده توسط sprout روی میزان تعامل افراد با شبکه‌ های اجتماعی برند‌ها نتایج جالبی حاصل شد. یکی از نتایج قابل توجه تعامل بیش از ۳۰ درصد افراد با شبکه اجتماعی حداقل یک برند در طول ماه بود. این موضوع نشان دهنده اهمیت وجود یک راهبرد مشخص و حساب شده برای شبکه‌ های اجتماعی برند‌ها برای به خدمت گرفتن این ابزار در جهت اهداف برند است.

برندها بدون توجه به راهبرد شبکه های اجتماعی خود و میزان تعامل با مخاطبانشان تنها به سوی از دست دادن مخاطبان واقعی خود و فاصله گرفتن از اهداف بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی خود حرکت می‌کنند. با مدیر هاب همراه باشید!

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

۱.هدف اصلی شما از فعالیت در شبکه های اجتماعی چیست؟

اولین و یکی از مهمترین گام‌ها برای اینکه بتوانید با توجه به پرسونا و سلیقه ی مخاطبتان محتوا تولید کنید، تعریف دقیق خواسته شما از بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی است

برای این کار بهتر است تا اهدافی که قابل دسترسی هستند را انتخاب کنید. برای مثال جذب یک میلیون فالور برای اینستاگرام برند شما خواسته ای دور از ذهن است.

با تعیین اهداف واقع گرایانه و قابل دسترس، شانس شما برای اجرای کامل برنامه ای که تعریف می‌کنید بیشتر است.

به همین دلیل در استراتژی بازاریابی خود برندها نباید حضور در همه شبکه‌ های اجتماعی را در دستور کار قرار دهند. باید با توجه به اهداف برند خود موثرترین شبکه ‌های اجتماعی را انتخاب نموده و در آن ها حضور پیدا کنید.

برای موثر شدن استراتژی خود از تعیین اهداف و ماموریت‌های متعدد خودداری کنید چرا که هرچه استراتژی ساده‌تری تعریف کنید دسترسی به اهداف آن راحت‌تر است.

اهداف استراتژی خود را مکتوب کنید. با این کار می‌توانید در هر مرحله میزان دستیابی به اهدافتان را بسنجید و با بهینه کردن عملکردتان شانس رسیدن به آن‌ها را افزایش دهید.

اهدافی که می توانید داشته باشید!

 • بالا بردن آگاهی برند

برای ایجاد آگاهی برند موثر و پایدار بر تولید محتوای هوشمندانه و هدفمند تمرکز کنید تا شخصیت قدرتمندی برای برندتان در شبکه‌ های اجتماعی خود ایجاد کنید.

 • بالا بردن کیفیت فروش

افزایش فروش با افزایش کیفیت فروش تفاوت‌های بسیاری دارد. از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توانیم با بهینه کردن عملکرد خود، کیفیت فروش را افزایش دهیم. افزایش کیفیت فروش با بررسی رفتار مخاطب در فضای شبکه های اجتماعی و تعامل با آن ها قابل دستیابی است. با این کار می‌توانیم به مخاطبین هدفمان سریعتر دسترسی پیدا کنیم.

 • فروش بیشتر

با اطلاع رسانی و تولید محتوای هوشمندانه باید مخاطبینی که به سمت کانال های شبکه های اجتماعی شما هدایت میشوند را راضی نگاه داشت. علاوه بر این با ایجاد تعامل موثر با مخاطب میتوان آن ها را از اتفاقاتی که در نقاط فروش شما مثل فروشگاه ها یا سایت شما در جریان است با خبر و به سمت خرید از شما هدایت کرد.

 • یافتن مشتریان وفادار

استفاده از محتوا های تولید شده توسط مخاطب در ایجاد این پایگاه بسیار موثر است. استقبال مخاطب از محتوا های شما و تولید محتوا بدون فراخوان برای شما نشانه ی خوبی است که شما در مسیر درست حرکت می کنید.

برای رسیدن به این هدف باید با سرمایه گذاری وقت و سرمایه در مسیر رسیدن به این هدف و ایجاد شخصیت مثبتی از برند در فضای شبکه های اجتماعی صورت گیرد.

 • جلو زدن از رقبا

باید به صورت مستمر تحرکات رقبای خود در فضای شبکه های اجتماعی را رصد کنید و در صورت نیاز به آن ها واکنش نشان دهید. استراتژی های رقبا برای ایجاد تعامل با مخاطبشان را زیر نظر بگیرید. با این کار می توانید از استراتژی های رقبا یاد بگیرید و به بهینه تر شدن راهکار های خود کمک کنید.

۲. مخاطبین شما واقعا چه کسانی هستند؟

حدود یک میلیارد کاربر فعال از اینستاگرام استفاده می‌کنند که  ۵۹ درصد آنها بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا همه این افراد مخاطبین شما هستند؟

درک شما از مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به چنین سوالاتی پاسخ می‌دهد:

 • چه کسانی خریدار خدمات یا کالای من هستند؟
 • کدام گروه سنی بیشترین سفارش را دارند؟
 • خریداران کالای من در چه گروه اجتماعی طبقه بندی می‌شوند؟

 

۳. در استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی همواره چک کنید که کجا هستید و به کجا می روید؟

در حالی که یکی از مهم ترین مراحل در تعریف استراتژی شبکه‌های اجتماعی شما شاخصه‌ها قابل اندازه گیری هستند، بیشترین اشتباهات در این مرحله رخ می‌دهند.

شاخصه‌هایی همچون تعداد فالوئر‌های اینستاگرام شما حتما جزو موارد مهم هستند اما آیا حضور برند شما در شبکه‌های اجتماعی محدود به این موضوع است؟

گاهی این دست شاخصه‌ها مثل تعداد لایک یا تعداد فالوئرها را به عنوان هدف اصلی کمپین‌ها در نظر می‌گیریم. رویکرد هوشمندانه‌تر این است که شاخصه‌ها را بر اساس اهداف کلی برند تعریف کنیم.

تاثیر این نگرش در تعیین استراتژی را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی برخی برند‌ها به وضوح مشاهده کنید که با داشتن چند ده هزار دنبال کننده نرخ تعامل بسیار پایینی دارند. این رویکرد به حضور برند شما در فضای شبکه‌های اجتماعی آسیب جدی می‌زند و توصیه می‌کنیم در تهیه استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود این مسئله را در نظر بگیرید.

شاخصه های تعامل در شبکه های اجتماعی

شاخصه‌های تعامل در این مرحله به کمک ما می‌آیند. همانطور که بارها ذکر شد ایجاد روابط و تعامل پایدار در فضای شبکه‌های اجتماعی بهترین بازدهی را خواهد داشت. قطعا داشتن تعداد زیادی مخاطب و محتواهای جذاب بسیار مهم هستند اما در اینجا شاخصه‌های بیشتری معرفی می‌کنیم که شاید بخواهید در تهیه استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود در نظر بگیرید.

 • تعداد کلیک
 • نرخ تعامل (engagement rate)
 • بررسی عملکرد هشتگ ها
 • انعکاس کمپین شما در فضای شبکه‌های اجتماعی

۴. رقبا چه کارهایی می کنند؟

بررسی رقبا و زیر نظر داشتن آن‌ها در فضای شبکه‌های اجتماعی پیش از تولید محتوا گامی هوشمندانه در این راستا است. با بررسی و آنالیز نقاط قوت رقبا و محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کنند می‌‌توان ایده‌هایی برای بهینه‌تر ساختن محتوای شبکه‌ های اجتماعی خود پیدا کنید.

این به هیچ وجه به معنی کپی از محتوای رقبا نیست، بلکه با آنالیز عوامل موفقیت رقبایتان می‌توانید با نکاتی که از موفقیت‌ها و شکست‌های آن‌ها می‌آموزید به بهینه‌تر شدن رشد خود کمک کنید.

۵. تولید محتوای اصولی و مناسب

محتوا یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذار‌ترین عوامل برای استراتژی شماست.

با درن ظر گرفتن مواردی که تا کنون مطرح شد می‌توانید محتواهای اثربخش برای شبکه‌های اجتماعی خود تولید کنید.

برای شروع باید این نکته را درنظر گرفت که محتوایی که تولید می‌شود کاملا در راستای هویت برند شما باشد. برای دسترسی به مخاطب در هر دسته‌ای باید استراتژی موثری به کار بگیرید. علاوه بر این باید تعادل بین تمرکز بر محتوای مخاطبین هدف و محتوا‌های تبلیغاتی را پیدا کنید.

۶. ارتباط با مشتریان را جدی بگیرید

هدف از ایجاد شبکه‌های اجتماعی ایجاد فضایی برای تعامل و به اشتراک‌گذاری محتوا است. برند شما نباید از این ظرفیت شبکه‌های اجتماعی غافل شود و از هر فرصتی بر ای تعامل با مخاطب استفاده کند.

در فضای شبکه‌های اجتماعی شما به عنوان یک برند علاوه بر حضور می‌توانید با صحبت کردن با مخاطب محبوبیت خود را افزایش دهید.به همین جهت مشتری مداری برای حضور در این فضا، حیاتی است.

کی محتوای خود را منتشر کنیم؟

اگر این سوال را سرچ کنید احتمالا به این جواب می‌رسید که بهتر است محتواهایتان را غروب منتشر کنید. اما اگر در آن ساعات امکان پاسخگویی و تعامل با مخاطب را ندارید این کار به شما کمکی نمی‌کند.

بهتر است زمان‌هایی را برای انتشار محتوا انتخاب کنید که تیم شما آماده پاسخگویی به سوالات و نگرانی‌های مخاطب شما است. این به معنی بی اهمیت بودن ساعت انتشار محتوا نیست اما تعامل با مخاطب نیز اهمیت بالایی دارد.

بر اساس بررسی‌های sprout  برندها به صورت میانگین در شبکه‌های اجتماعی با تاخیر ۱۰ ساعته به تعامل مخاطب واکنش نشان می‌دهند. با این حال آیا می‌دانید که کاربران از برند‌ها انتظار دارند که با میانگین تاخیر ۴ ساعت به آن‌ها پاسخ دهند؟

حتما باید به این موضوع توجه کرد که واکنش نشان ندادن به مخاطبینی که تمایل به تعامل دارند برای حفظ آن‌ها در ترغیب دیگر مخاطب‌ها به تعامل امری حیاتی است.

۷. راه های جدید را همیشه پیدا کنید و آن ها را امتحان کنید!

بدون بررسی نتایج نمیتوانید کمپین‌ها و ایده‌های جدید خود را بسنجید و آن‌ها را بهینه کنید. داشتن یک چشم‌انداز از نتایج کمپین‌ها به شما کمک می‌کند تا بهتر آن‌ها را بسنحید و در جهت بهینه‌تر شدن آن‌ها اقدام کنید.

تا حالا مهمترین اهداف خود را تعیین کرده‌اید، شبکه‌های اجتماعی هدفتان را مشخص کرده‌اید و شاخص‌های مورد نظرتان را مشخص کرده اید. اکنون وقت آن رسیده تا از این‌ که تصمیمات درست را گرفته‌اید مطمئن شوید.

در واقع اکثر برند‌ها از اینکه آیا استراتژی صحیحی برای شبکه‌های اجتماعی خود داشته‌اند و آیا این استراتژی برای برندشان موثر بوده است مطمئن نیستند. اما بازاریابان شبکه‌های اجتماعی همیشه به دنبال برقرار کردن موثرترین ارتباط و تعامل با مخاطب هستند به همین دلیل موثر‌ترین شاخصه برای بسیاری از آن‌ها تعامل با مخاطب است. به همین جهت نباید از بررسی آمار و ارقامی که از ابزارهای متفاوت به دست می‌آورید غافل شوید.

در این پست به نکات مهم برای ایجاد استراتژی هدفمند درشبکه های اجتماعی صحبت شد اگر در این باره نظری دارید در بخش دیدگاه با ما درمیان بگذارید.