خیلی ها از ما میپرسند الگوریتم اینستاگرام چیست؟ از آنجایی که دانستن این اصلاح کاربردی کمک زیادی به بازاریابی اینستاگرام شما می کند، این مقاله را از دست ندهید!

در اینستاگرام صرفا استفاده از هشتگ باعث نمایش محتوا به مخاطب هدف نمی‌ گردد. برای اینکه جهشی قابل توجه در اینستاگرام مارکتینگ داشته باشید باید سازگاری با الگوریتم را بیاموزید. با مدیر هاب همراه باشید.

این مقاله برای هر کسی که به طور حرفه ای یک ادمین پیج اینستاگرام است، بسیار کارآمد است!

الگوریتم اینستاگرام چیست؟ چگونه کار می ‌کند؟

الگوریتم اینستاگرام، مجموعه دستورالعمل‌ هایی است که با جهت دادن رفتار کاربران در این شبکه اجتماعی به هدف مشخصی دست می ‌یابد. اینستاگرام کار خود را از سال ۲۰۱۰ آغاز کرد و تا ۶ سال بعد از آن پست ‌ها در فید کاربران براساس ترتیب زمانی معکوس نمایش داده می ‌شد. در این حالت اینستاگرام با ورود کاربر به اپلیکیشن، آخرین پست‌ های آپلود شده را به او نشان می ‌داد. تفاوتی نداشت محتوا مربوط به چه کسی است پست ‌های اخیر در صدر فید قرار می ‌گرفتند. مارچ ۲۰۱۶ اینستاگرام اعلام کرد قصد دارد تغییراتی در نحوه‌ نمایش پست‌ ها ایجاد کند که مبتنی بر طراحی الگوریتم است. سرانجام در ژوئن ۲۰۱۸ اطلاعات مربوط به الگوریتم اینستاگرام منتشر شد. این تغییر واکنش‌ های زیادی از مردم را برانگیخت که خواهان بازگشت به حالت قبلی اینستاگرام بودند.

الگوریتم اینستاگرام

در حال حاضر فقط فعالیت منظم و مداوم در اینستاگرام کافی نیست بلکه کیفیت محتوا و میزان تعامل با مخاطب تاثیر قابل توجه ‌ای بر دیده شدن محتوا دارد. خلق ارزش و خلاقیت بنیان محتوای موثر است، محتوایی تولید کنید که کیفیت مطلوبی دارد و نیاز فالوئرهای شما را پاسخ می ‌دهد. پس از تولید محتوای ارزشمند، مخاطب را نباید رها کرد بلکه باید ارتباط با او را بعد از انتشار محتوا حفظ نمود، پاسخگویی در کامنت و دایرکت بخشی از تعامل موثر در اینستاگرام است. در آینده نکات بیشتری درباره راه ‌های بهبود کیفیت محتوا و تعامل با مخاطب خواهیم گفت.

۶ عامل موثر در الگوریتم اینستاگرام 

هدف اینستاگرام سرگرم کردن مخاطب است. اگر محتوای جالب و جذابی در اپلیکیشن انتظارتان را نکشد به سرعت از آن خارج خواهید شد. اینستاگرام می‌ خواهد کاربر تا حد امکان آنلاین بماند. طبق الگوریتم جدید، فقط ۱۰ درصد فالوئرهای شما پستی را که منتشر کردید، در صفحه‌ فید خود می ‌بینند. اگر منطق اینستاگرام را متوجه شوید می ‌توانید این درصد را افزایش ‌دهید. عوامل موثر بر ساز و کار اینستاگرام که موجب سازگاری با الگوریتم آن می ‌شود از قرار زیر است:

ایجاد ارتباط با کاربران

یکی از اولویت‌ های اینستاگرام برای نمایش محتوا میزان تعامل کاربر با آن است. صفحاتی که افراد بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌ کنند احتمال قوی‌تری دارد که پست‌ های‌شان برای دیده شدن به او در اولویت قرار بگیرد. پس از نکات بسیار مهم در این بخش اینگیجمنت است، با افزایش اینگیجمنت شانس دیده شدن بالا می ‌رود. لایک، کامنت، دایرکت، تگ کردن از مواردی است که نشان‌گر نزدیکی دو اکانت به یکدیگر است. طبق گفته اینستاگرام ۹۰% محتواهای دیده شده، متعلق به دوستان و خویشاوندان کاربران است زیرا افراد با آشنایان خود بیشتر از غریبه‌ ها ارتباط برقرار می‌ کنند. تداوم در ارتباط با مخاطب رمز پیروزی براین عامل است. در جلسه‌ آینده به طور کامل به اینگیجمنت و راه‌ های افزایش آن خواهیم پرداخت.

تولید محتوا بر اساس علاقه‌مندی

براساس سابقه‌ رفتار کاربران، الگوریتم می ‌تواند پیش‌بینی کند چه پست ‌هایی مورد توجه و علاقه آنان خواهد بود. این موضوع مشابه با الگوریتم فیسبوک و یوتیوب است. کاربری که در گذشته پست ‌هایی با محتوای غذا را لایک کرده احتمال بیشتری دارد در صفحه فید خود عکس غذا ببیند. در نتیجه سعی کنید محتوایی را در اختیار فالوئر های خود قرار دهید که مطابق سلیقه و خوشایند آنان است. تصاویری گیرا و جالب استفاده کنید و کپشن ‌هایی بنویسید که باعث ترغیب مخاطب به خواندن شود. به آمار صفحه دقت کنید. براساس پستی که لایک و کامنت بیشتری دریافت کرده می‌ توانید مخاطب صفحه خود را بشناسید. ویدیو پست کنید، مدت زمان هر ویدیو حداکثر ۶۰ ثانیه است که باعث می ‌شود مدت زمان طولانی‌تری کاربر روی پست شما تامل کند.

تامین امنیت اینستاگرام

انتشار محتوا در زمان مناسب

ترتیب زمانی معکوس برای نمایش پست در اینستاگرام دیگر اعمال نخواهد شد اما الگوریتم همچنان برای زمان انتشار اهمیت قائل است.  این نکته از این جهت حائز اهمیت است که برندها باید به زمان حضور فالوئر هایشان دقت کنند. زمان آنلاین بودن آنان نکته برجسته‌ ای است. زیرا همزمانی انتشار محتوا با حضور مخاطب موجب می‌ شود به عنوان پست جدید در ابتدای فید آن ‌ها قرار گیرید.

ملاحظاتی دیگری هم وجود دارد که اینستاگرام آن‌ ها را متذکر شده است مانند:

تعداد اکانت‌ های فالو شده

اگر کاربری تعداد زیادی اکانت را دنبال کند رقابت سخت‌تری برای دیده شدن در پیش دارید، حتی اگر تعداد پست‌ های آپلود شده شما زیاد باشد، بالا بودن تعداد اکانت ‌های دنبال شده احتمال گم شدن در میان انبوهی از محتوا های موجود در صفحه فید را بالا می‌ برد. بهتر است از فالوور های خود بخواهید پست نوتیفیکیشن صفحه‌تان را روشن کنند.

تناوب استفاده

تناوب استفاده به میزان دفعاتی که کاربر وارد اپلیکیشن می ‌شود مرتبط است. هدف الگوریتم این است که بهترین و محبوب ‌ترین پست ‌ها از آخرین باری که کاربر آنلاین بوده را به او نشان دهد. اگر در طول روز بارها اینستاگرام خود را باز کند هیچ پستی را از دست نخواهد داد اما اگر تنها یک بار در روز وارد اپلیکیشن شود محبوب ‌ترین پست‌ هایی که اخیرا آپلود شده را می ‌بیند.

میزان استفاده

علاوه بر تناوب استفاده مدت زمان حضور هم روی الگوریتم موثر خواهد بود. کاربری که مدت زمان ۴۵ دقیقه را در اپلیکیشن سپری می‌ کند میزان بیشتری از پست‌ ها را خواهد دید تا فردی که به صورت گذرا تنها ۵ دقیقه در اینستاگرام حضور دارد. براساس Insight در زمان حضور بیشترین فالوئر های خود پست آپلود کنید.

شیوه‌ های بیشتر دیده شدن پست‌ ها به کاربران

پست خود را ویرایش نکنید!

ویرایش کپشن یا لوکیشن باعث کاهش reach می ‌شود. بهتر است قبل از انتشار پست همه چیز را چک کنید تا از اشتباه نداشتن محتوای خود مطمئن گردید. اگر به ناچار باید ایجاد تغییری ایجاد کنید تا ۵ دقیقه بعد از انتشار پست این کار را انجام دهید.

از همه امکانات اینستاگرام استفاده کنید

هر امکان جدیدی که به اینستاگرام اضافه می ‌شود را استفاده کنید. از آی‌جی‌تی‌وی، استوری، لایو، گزینه‌ های مختلف استوری مانند نظرسنجی، گیف، هشتگ و … غافل نشوید، از هر قابلیت برای تولید محتوای خلاقانه و مورد پسند فالوئرها استفاده نمایید.

قدرت استوری را دست کم نگیرید

۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از منتشر کردن پست زمان مهمی برای اینستاگرام است. هرچه میزان اینگیجمنت در این بازه زمانی بیشتر باشد اینستاگرام به بیشتر دیده شدن شما کمک می ‌کند. بعد از گذاشتن پست حتما در یک استوری توجه فالوئرهای خود را نسبت به آن جلب کنید و شانس دیده شدن را بالا ببرید.

 

اگر می خواهید کار کردن با اینستاگرام را اصولی یاد بگیرید، حتما از مقالات آموزش اینستاگرام ما دیدن کنید.

مقالات آموزش اینستاگرام – کلیک کنید!

به هر قیمتی اقدام به افزایش اینگیجمنت نکنید

اگر از ربات استفاده کنید سهمیه ۱۰ درصدی نمایش پست به فالوئرهای فیک می ‌رسد و عملا سودی برای شما ندارد.  فقط فالوئرهای واقعی باعث اشتراک گذاشتن، کامنت‌ های با کیفیت و در نتیجه افزایش reach می ‌شوند. همینطور ترغیب فالوئرها به گذاشتن ایموجی برای بالا بردن اینگیجمنت، باعث اسپم شدن خواهد شد. پس بکوشید تعامل خود را به صورت واقعی با مخاطبین بیشتر کنید.

 

۵ افسانه درباره الگوریتم اینستاگرام

شادوبن

شایعه ‌ای وجود دارد مبنی براینکه استفاده از هشتگ‌ های تکراری یا بی ارتباط، منجر به پنهان کردن پست‌ از دید فالوئر ها بدون اطلاع کاربر می ‌شود که اصطلاحا شادوبن می‌ گویند. این موضوع حقیقت ندارد و پنهان ‌سازی اتفاق نمی ‌افتد.

تولید محتوا انبوه

صرف تولید محتوا در حجم زیاد موجب تاثیر مثبت بر الگوریتم نمی ‌شود. استوری، آی‌جی‌تی‌وی، لایو، پست تصویری و ویدیویی زمانی موثر خواهد بود که با خلق ارزش مخاطب را جذب کند و باعث تعامل بیشتر شود. کیفیت همیشه بر کمیت ارجح است.

اولویت اکانت ‌های شخصی

بعضی باور دارند محتوای اکانت ‌های شخصی نسبت به اکانت‌ های بیزینس در اولویت است که باید گفت اینستاگرام تفاوتی بین انواع حساب کاربری برای نمایش محتوا قائل نیست.

پنهان ‌سازی محتوا

الگوریتم جدید پستی را پنهان نمی ‌کند، با اسکرول کردن فید همه پست ‌ها را خواهید دید. اما اینستاگرام پست ‌هایی که بیشتر موردپسند کاربر هستند را در اولویت قرار می ‌دهد.

نمایش ترتیب زمانی

در ابتدای تغییر الگوریتم اینستاگرام اغلب کاربران درخواست بازگشت به حالت قبلی، نمایش براساس ترتیب زمانی را داشتند. اینستاگرام اعلام نموده چنین تغییری اعمال نخواهد شد. اگرچه در ابتدا الگوریتم مبتنی بر اینگیجمنت موجب اعتراض بسیاری از کاربران شد، اما بنظر می ‌رسد روی بهبود کیفیت محتوای این پلتفرم تاثیر مثبتی خواهد داشت.

شما برای بیشتر دیده شدن پست‌ ها به کاربران اینستاگرام از چه شیوه ‌ای استفاده می ‌کنید؟

 

مقاله الگوریتم اینستاگرام چیست؟ چقدر توانست به شما کمک کند؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید!

مدیر هاب یک پلتفرم کامل برای مدیریت پست های اینستاگرام اینجاست تا شما به راحتی پیج خود را با ابزارهای حرفه ای مثل زمانبندی پست ها مدیریت کنید.

همچنین همه قواعد برای تامین امنیت اینستاگرام در این پلتفرم گنجانده شده اند تا شما با خیالی آسوده به آنچه در نظر دارید برسید.

همین الان ثبت نام کنید و هفت روز استفاده رایگان هدیه بگیرید!