در این نوشته، ابتدا شما را با مفهوم بازاریابی ویروسی آشنا می کنیم و سپس تکنیک های موفقیت در بازاریابی ویروسی را معرفی می کنیم. نکته ی جالب این تکنیک ها در این است که نیاز به سرمایه گذاری زمانی و مالی زیادی ندارند و از طرفی تضمین شده هم هستند. با مدیر هاب همراه باشید.

بازاریابی ویروسی چیست؟

قطعاً با مفهوم بیماری ویروسی و رایانه ویروسی شده آشنایی دارید. بازاریابی ویروسی روشی است که از محتوای جذاب و جالب برای جذب مخاطبان استفاده می‌کند و تصویری به یادماندنی در ذهن آن‌ها می‌سازد. این روش بازاریابی از شبکه های اجتماعی، پیام های متنی، ویدیویی و دیگر روش‌های ارتباط فرد به فرد برای انتشار اطلاعات در مورد یک مقاله، محصولات و یا خدمات استفاده می‌کند. وقتی چیزی ویروسی شده باشد، این ویروس با سرعت زیاد از یک فرد به افراد دیگر منتقل می‌شود. زیرساخت‌های امروزه مثل فیس بوک و یوتیوب، برقراری ارتباط یک نفر را با هزاران نفر در زمان کوتاه امکان‌پذیر می‌کند. این امر به بازاریابی ویروسی کمک می‌کند. در واقع بازاریابی ویروسی از افراد برای تبلیغات کسب و کار استفاده می‌کند بدون اینکه خود آن افراد بدانند که دارند این کار را برای شما انجام می‌دهند.

در ضمن به یاد داشته باشید برای مدیریت شبکه های اجتماعی که از مهم ترین روش های بازاریابی آنلاین است، می توانید در مدیر هاب ثبت نام کنید و هفت روز استفاده رایگان هدیه بگیرید.

موفقیت در بازاریابی ویروسی با این تکنیک های کارساز

یافتن مخاطبان هدف و کانال های ارتباطی آن‌ها

اولین گام برای توسعه بازاریابی ویروسی این است که مخاطبان مورد نظر خود را بیابید و بفهمید که آن‌ها در کدام کانال های ارتباطی فعالیت دارند. برای شروع ویروسی کردن افراد، می بایست پیام درست را به دست افراد درست برسانید. پیام شما باید برای مخاطب انقدر جالب و جذاب باشد که بخواهد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. پیدا کردن کانال ارتباطی هم بسیار مهم است. اگر شما کانال ارتباطی اشتباهی را انتخاب کرده باشید، نمی توانید به مخاطبان موردنظر خود دسترسی پیدا کنید.

ساخت ویدیو

یک ویدیو می تواند بینندگان شما را در شناخت و ایجاد انگیزه برای معرفی محصولات و تجربیات شما بیشتر درگیر کند. ویدیو جالب و مناسب باید انگیزه ای در مخاطبان ایجاد کند تا آن را با دوستان خود به اشتراک گذارند و با اشتراک گذاری مخاطبان، ویدیو شما در سراسر اینترنت پخش می شود. علاوه بر این، اگر ویدیوی شما واقعا جالب باشد مردم ویدیو شما را در وب سایت یا وبلاگ خود درج خواهند کرد. در نتیجه نه تنها بازدید ویدیو شما در سایت خودتان افزایش می یابد بلکه در سایت و وبلاگ های دیگر هم به نمایش گذاشته می شود. یک قانون ساده برای اینکه ویدیو شما در بازاریابی ویروسی کارساز باشد، این است که جالب، به یاد ماندنی و سرگرم کننده باشد تا احتمال به اشتراک گذاری آن بیشتر شود.

ارائه محصولات و خدمات رایگان – موفقیت در بازاریابی ویروسی

چه کسی پیدا می شود که با محصول یا خدمتی ارزشمند و رایگان روبرو شود و به آن توجه نکند؟

کلمه “رایگان” کلمه ای بسیار تاثیرگذار در دایره لغات بازاریابی است. بسیاری از برنامه های بازاریابی ویروسی شامل ارائه خدمات و محصولات رایگان برای جلب توجه مخاطبان است. صرف اینکه محصولات و خدمات ارزشمند را به صورت رایگان به کاربران ارایه دهید به سود شما نخواهد بود اما اگر محصولات و خدمات شما مورد پسند کاربران واقع شود، آن وقت است که تیر خود را به هدف زدید. کلمه رایگان، توجه مخاطبان را به سمت شما جلب می کند و کاربران با گردش در سایت مربوط به تجارت الکترونیکی شما، مشتاق خرید بیشتر از محصولات و خدمات شما خواهند شد. در واقع شما با سرمایه گذاری اندک در ابتدای کار، سود بیشتری در آینده به دست می آورید.

این مقاله را هم بخوانید: آموزش تامبلر

دست گذاشتن بر روی احساسات کاربر

بازاریابی ویروسی تا دست بر روی احساسات کاربر نگذارد، تاثیر خود را آن‌گونه که هست نشان نخواهد داد. در واقع بازاریابی ویروسی بر روی احساسات مخاطب دست می گذارد. اما چگونه؟

شما باید احساس علاقه یا تنفر مخاطب خود را برانگیزید. حال، مخاطب شما می تواند نادان یا یک نابغه باشد. شما باید مخاطب خود را خوشحال یا عصبانی کنید. وقتی شما احساسات مخاطب را هدف بگیرید، قطعا موفقیت بازاریابی ویروسی شما تضمین شده خواهد بود.

بازاریابی اینترنتی

انجام کارهای غیرقابل پیش بینی

یک چیز متفاوت و غیر قابل پیش بینی ارائه دهید و ببینید که چگونه توجه مخاطبان به سمت شما جذب می شود. مردم خواهان چیزهای جدید هستند. حتما یک محصول و خدمت منحصربفرد ارائه کنید و آن‌را جذاب نشان دهید. به مرور زمان با فیدبک هایی که از مخاطبان می گیرید کیفیت محصولات و خدمات خود را ارتقاء دهید.

عدم تمرکز بر روی بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی فقط بر روی محصولات و خدمات متمرکز می شود و نهایت خلاقیت آن استفاده از افراد مشهور در تبلیغات است. اما شما فکر می کنید که مخاطبان به محصولات و خدمات شما اهمیت می دهند؟

به هیچ وجه! افراد، منتظر یک چیز هیجان انگیز با یک داستان جالب در پشت آن هستند. بیشتر تمرکز خود را بر روی ساخت داستان های هیجان انگیز و جذاب کنید تا اینکه به محصولات و خدمات خود اهمیت دهید.

مشارکت اجتماعی – موفقیت در بازاریابی ویروسی

مشارکت اجتماعی یکی دیگر از تکنیک های بازاریابی ویروسی است. شما با قرار دادن محتوا، معرفی محصولات و خدمات در مقابل مخاطبان هدف راحت‌تر به افراد بیشتری دسترسی پیدا می کنید. با influencer ها در ارتباط باشید و از آن‌ها بخواهید که محصولات و خدمات شما را تبلیغ کنند و یا اینکه از آن‌ها بخواهید که محتوای شما را بخوانند. البته بطور مستقیم به آن‌ها نگویید که مطالب شما را به اشتراک بگذارند بلکه خود آن‌ها اگر از مطالب شما خوششان بیاید، آن‌را به اشتراک خواهند گذاشت. نکته اصلی این است که بتوانید محتوای بسیار منحصر بفردی را ارائه کنید بطوریکه برای بازدیدکنندگان مفید باشد تا مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. پس اگر influencer ها نوشته های شما را به اشتراک بگذارند یا محصولات و خدمات شما را به مخاطبان خود توصیه کنند، سایر افراد هم این‌کار را خواهند کرد.

پیام های ویروسی متوالی

اگر پیام ویروسی تنها یک بار مطالعه شود، امکان دارد فراموش شود. شما فکر می کنید که با یک پیام می توانید توجه مخاطبان را به سمت خود نگه دارید؟ برای تقویت جلب توجه مخاطبان، باید باز هم پیام های ویروسی منتشر کنید و به مخاطبان اطلاعات بیشتری برسانید. در واقع پیام های ویروسی متوالی می تواند بر موفقیت کمپین بازاریابی ویروسی شما بیافزاید.

مدیریت کسب و کار اینترنتی

نتیجه گیری مقاله موفقیت در بازاریابی ویروسی

تکنیک های بازاریابی ویروسی بسته به سلیقه مخاطبان همواره در حال تغییر است. شما می توانید با استفاده از ۸ تکنیک مطرح شده، بازاریابی اینترنتی موفقی را شروع کنید. مخاطبان هدف خود و کانال های ارتباطی آنان را بشناسید و بر روی احساسات آنان تاثیر بگذارید. امکان دانلود و به اشتراک گذاری را برای کاربران فراهم سازید. سعی کنید پیام های ویروسی متوالی به دست کاربران برسانید تا شناخت آنان نسبت به شما به مرور زمان افزایش یابد. همه ی این موارد به کمک هم به ویروسی شدن کاربر شما کمک می کند و کاربر می تواند این ویروس را به دوستان خود انتقال دهد. این روند باعث افزایش تصاعدی تعداد مخاطبان و مشتریان شما خواهد شد.

 

اگر در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده و حرفه ای فعالیت می کنید، مدیریت کسب و کار دیگر کار سختی نیست، اگر در مدیر هاب ثبت نام کنید. همین حالا از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و هفت روز استفاده رایگان هدیه بگیرید!