مدیر هاب باز هم با مقاله ( نکته برای نوشتن کپشن اینستاگرام ) سراغ شما آمده تا به رونق کسب و کارهایتان کمک کند!

اینستاگرام شبکه‌ای عکس محور است و قطعاً داشتن عکس‌های حرفه‌ای و متفاوت نقش زیادی در افزایش فالوور اینستاگرام و افزایش لایک اینستاگرام در پست‌های شما ایفا می‌کند.

اما در عین حال شما می‌توانید با نوشتن کپشن های حرفه‌ای و جذاب، فالوورهای خود را غافلگیر کنید. گاهی رعایت بعضی نکات ساده باعث می‌شود تا حتی عکس‌های ساده با داشتن کپشن های خاص در صدر لایک‌ها قرار گیرند.

دست به کار شوید و کپشن‌های حرفه‌ای بنویسید. در این قسمت از مجوعه آموزش‌های اینستاگرام، ۸ نکته ساده ولی مهم برای داشتن کپشن‌های اینستاگرام قدرتمند بیان می‌شود.

نکته برای نوشتن کپشن اینستاگرام

۱. اول چند بار کپشن را پیش‌نویس کنید

شاید از خود بپرسید آیا اشتراک به‌موقع یک عکس یا رعایت کردن ترتیب زمانی در اینستاگرام مهم است؟ این دو مورد به موضوع پست بستگی دارد. مثلا، بعضی‌ها صفحه اینستاگرام خود را مسیری از کارها و سبک زندگی‌شان با ترتیب زمانی می‌دانند و دوست دارند هرکاری که انجام می‌دهند را همان لحظه به‌ اشتراک بگذارند و مستندسازی کنند، اما با تغییر اخیر الگوریتم نمایش پست‌ها در اینستاگرام، تعداد مشارکت افراد زیر پست شما از ترتیب زمانی پست‌ها مهم‌تر شده است.

به‌زودی، پست‌های ما در اینستاگرام به ترتیب اهمیتی که برای ما دارند، نمایش داده می‌شوند. نمایش پست‌های شما برای فالوئرهای‌تان به تعداد لایک‌ها و کامنت‌های پست‌تان، رابطه شما با آن مهم و سایر عوامل بستگی دارد.

به همین دلیل باید برای نوشتن یک کپشن عالی وقت بگذارید تا توجه فالوئرها را جلب کند، آن‌ها را آنقدر ذوق‌زده کند که آن پست را با دوستان‌شان به اشتراک بگذارند و با محتوای پست شما ارتباط برقرار کنند.

برای پست خودکار اینستاگرام کافیست در مدیر هاب ثبت نام کنید تا در زمان معین بدون نیاز به آنلاین شدن شما، منتشر شوند!

۲. نکات مهم را در ابتدای کپشن بنویسید

نهایت تعداد حروف مجاز در یک کپشن اینستاگرام ۲۲۰۰ حرف است، اما یادتان باشد که فقط سه یا چهار خط اول کپشن برای فالوئر قابل دیدن است و برای خواندن ادامه مطلب باید روی گزینه «more» یا بیشتر کلیک کند. منظورمان این نیست که همیشه باید کپشن‌های خیلی کوتاه بنویسید تا نیازی به کلیک روی گزینه «بیشتر» نباشد، بلکه منظور این است که مطالب خیلی مهم و دعوت به اقدام را در همان سه چهار خط اول بیاورید و در ادامه هشتگ‌ها، مِنشِن‌ها یا اطلاعات دیگر را اضافه کنید.

۳. کپشن باید دعوت به اقدام یا خرید داشته باشد

بهترین راه افزایش احتمال اشتراک‌گذاری پست اینستاگرام و جذب فالوئر، دعوت به خرید یا اقدام در کپشن است؛ مثلا از فعل‌های مهیج استفاده کنید تا افراد به یک اقدام خاص تشویق شوند، نه اینکه منفعلانه پست‌تان را رد کنند و سراغ پست بعدی بروند. ما می‌دانیم که در توئیتر فعل‌های جذاب بیش از اسم‌ها و صفت‌ها باعث اشتراک‌گذاری پست می‌شوند. همین موضوع در اینستاگرام هم صادق است؛ مثلا، شاید در کپشن بنویسید «اگر این پست برایتان جالب بود، دو بار روی قلب قرمز بزنید» یا «تجربه خودتان را در کامنت‌‌ها بنویسید».

چند ایده دیگر برای دعوت به اقدام عبارتند از:

 • سوال بپرسید. افراد را تشویق کنید که تجربه مرتبط خودشان را در کامنت‌های آن پست بنویسند. شاید با خواندن این تجارب بتوانید استراتژی اینستاگرام‌تان را تغییر دهید یا نکاتی برای خلق محتوای جدید به ذهن‌تان برسد. برای به هیجان آوردن فالوئرها و افزایش مشارکت آن‌ها به کامنت‌های آن‌ها پاسخ دهید تا یک گفتگوی جالب زیر پست‌تان شکل بگیرد.
 • افراد را به لینکی که در قسمت Bio صفحه گذاشته‌اید هدایت کنید. فقط در قسمت «وب‌سایت» بیو می‌توانید url قابل باز شدن بگذارید. به همین دلیل است که پیج‌های بهینه اینستاگرام مدام این url را به‌روز می‌کنند تا به محتوای جدیدی که در وبلاگ خود گذاشته‌‌اند، به ویدیوهایی که در صفحه یوتیوب خود دارند یا به محصولات و پیشنهادات‌شان دسترسی بدهند و سپس آن لینک را در کپشن پست معرفی می‌کنند.
 • از افراد بخواهید دوستان‌شان را زیر پست تگ کنند. با جملات جالب و هوشمندانه فالوئرها را تشویق کنید که پست شما را با دوستان‌شان به‌اشتراک بگذارند و آن‌ها را تگ کنند.
 • از افراد دعوت کنید در مسابقه شما شرکت کنند. برگزاری مسابقه برای افزایش مشارکت افراد و در معرض دید قرار دادن برندتان عالی است. فقط از افراد بخواهید عکسی که برای مسابقه گرفته‌اند را در صفحه خودشان پست کنند و در کپشن عکس، هشتگ مربوط به مسابقه را بیاورند. شرایط و قوانین مسابقه را در کپشن خودتان بنویسید و حتی لینک آن را هم در قسمت بیو بگذارید.

۴. فقط از چهار هشتگ استفاده کنید

کاربرد هشتگ در اینستاگرام مشابه توئیتر و فیس‌بوک است و گفتگوهای مخاطبین مختلف را به یک جریان واحد هدایت می‌کند. تا وقتی که صفحه‌تان عمومی باشد، هرکسی که آن هشتگ را جستجو کند، می‌تواند پست مرتبط شما را هم ببیند. هشتگ‌ها برای ایجاد پیوند بین کاربرانی که همدیگر را نمی‌شناسند؛ اما به یک موضوع، رویداد یا برند خاص علاقه دارند، عالی است. همچنین هشتگ‌های بامزه می‌تواند حس شوخ‌طبعی را به پست‌تان اضافه کند.

از هشتگ‌ها کم‌تر استفاده کنید. بعضی مخاطبین اینستاگرام رشته‌ای از هشتگ‌ها را در کپشن می‌نویسند تا فالوئر بیشتری جذب کنند؛ اما حقیقت این است که فالوئرهای فعلی این کار را شبیه اسپم می‌دانند. اگر از هشتگ‌های زیاد استفاده کنید، مردم هدف‌تان را می‌فهمند که خوشایند نیست. هشتگ‌ها را فقط به سه یا چهار مورد برتر محدود کنید و یادتان باشد اگر پست هشتگ لازم ندارد، اصلا هشتگ نگذارید. برای نوشتن یک کپشن فوق‌العاده نیازی به هشتگ نیست.

۵. صدای برندتان را با لحن مفرح اینستاگرام ترکیب کنید

هر شبکه اجتماعی لحن مخصوص خودش را دارد که بهترین نتیجه را همراه می‌آورد. با ‌این‌که تبلیغ‌های جدی، تخصصی و سنگین نتیجه خوبی در Linkedin دارد، همان تبلیغ در اینستاگرام بی‌نتیجه است. بهترین پست‌‌های اینستاگرام لحنی مفرح و بامزه‌ دارند و جنبه واقعی‌تر، انسانی‌تر و شخصی‌تر برند را نشان می‌دهند.

به همین دلیل باید صدای برندتان را با لحن مفرح‌ اینستاگرام ترکیب کنید. این کار برای برندهایی که صدای برندشان از اول مفرح و بامزه بوده راحت‌تر است. آن‌هایی که لحن برندشان جدی است، باید توازنی بین صمیمیت و جدیت برقرار کنند.

اگر لحن‌تان در اینستاگرام ثبات داشته باشد، می‌توانید برند خوبی در این کانال بسازید؛ مثلا طول معمول برای کپشن‌های‌تان را انتخاب کنید. آیا می‌خواهید داستان‌تان را در یک پاراگراف بنویسید یا فضای بیشتری نیاز دارید؟ مثلا فضای بیشتری برای نوشتن دستورالعمل یا طرز تهیه غذا نیاز دارید؟ یا رویکردی مینیمالیستی دارید و فقط چند کلمه می‌نویسید؟

برای زمانبندی پست اینستاگرام در مدیر هاب ثبت نام کنید تا در زمان مشخص شده بدون نیاز به آنلاین شدن شما، انتشار پیدا کنند!

۶. از شکلک‌ها و صورتک‌ها استفاده کنید

اغلب مخاطبین گوشی‌های هوشمند به‌emoji ها یا همان شکلک‌های احساسی کارتونی دسترسی دارند و این شکلک‌ها می‌تواند به کپشن اینستاگرام شخصیت ببخشد. به همین دلیل خیلی از برندها، حتی برندهای جدی‌تر در کپشن‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

راه‌‌های مختلفی برای استفاده از ایموجی در پست‌ها وجود دارد؛ مثلا می‌توانید آن‌ها را در ابتدای کپشن بیاورید تا توجه افراد را جلب کند. همچنین می‌توانید آن‌ها را به‌جای کلمات خاصی وسط جمله بگذارید یا در انتهای کپشن به‌عنوان خلاصه مطلب بیاورید.

۷. صفحات خود در سایر رسانه‌های اجتماعی را در اینستا معرفی کنید

همچنین می‌توانید صفحات خود در سایر رسانه‌های اجتماعی را در کپشن اینستا تبلیغ کنید. این روش خوبی است که فالوئرها بفهمند در کدام رسانه‌های دیگر می‌توانند شما را پیدا کنند، در نتیجه فالوئرهای اینستاگرام به فالوئرهای توئیتر، طرفداران فیس‌بوک و مخاطبان اسنپ‌چت‌ هم تبدیل می‌‌شوند. مثلا می‌توانید کمپینی که در کانال دیگر برگزار کرده‌اید را در اینستاگرام تبلیغ کنید.

۸. اگر درباره موضوعی شک دارید، کپشن کوتاهی درباره‌اش بنویسید

با توجه به نوع مخاطبان، شاید لازم باشد کپشنی طولانی‌تر از چند کلمه یا یک جمله بنویسید. مثلا، اگر شرکت صنایع غذایی هستید، می‌توانید همه دستورپخت‌ را در کپشن‌تان بنویسید. این کار خوب است به‌شرطی که همه اطلاعات مهم (مثلا اسم آن غذا را) را در چند خط اول بیاورید تا نصفه دیده نشود.

اما اگر هنوز هم مطمئن نیستید که صدای برندتان چیست، بهترین ترفند این است که کپشن را کوتاه بنویسید. خیلی از برترین کپشن‌های اینستاگرام جمله‌هایی خلاصه و کوتاه هستند که نکته موردنظر را سریعا منتقل می‌کنند و اجازه می‌دهند محتوای تصویری بقیه حرف‌ها را بزند.

نوشتن کپشن اینستاگرام به صورت حرفه ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • مطالب مهم باید در ابتدای آن نوشته شود.
 • دعوت به اقدام یا خرید داشته باشد.
 • تعداد مناسبی هشتگ داشته باشد.
 • لحن مفرح و بامزه‌ای داشته باشد.
 • اِموجی داشته باشد.
 • صفحات شما در سایر رسانه‌های اجتماعی را تبلیغ کند.
 • اختصار را رعایت کند.
 • اطلاعات مفید داشته باشد.