مدیر هاب باز هم با مقاله ( هر آنچه باید درباره تبلیغات بدانید! ) سراغ شما آمده تا به رونق کسب و کارهایتان کمک کند!

وقتی کلمه “تبلیغات” را می شنوید چه چیزی در ذهن تان خطور می کند؟ آیا به بنرهای تبلیغاتی سایت مورد علاقه تان فکر می کنید؟ تبلیغات گوشی اپل؟

بیلبوردهای تبلیغاتی در اتوبان ها و خیابان ها چطور؟ نظرتان در خصوص پوسترهای روی دیوار چیست؟ در حالیکه احتمالا بسیاری از ما ایده هایی برای یک تبلیغ خوب داریم، کمی دشوار است که به یک تعریف دقیق جمعی در خصوص تبلیغات برسیم و اینکه چگونه به بهترین شکل آن را باید اجرا کرد.

هر آنچه باید درباره تبلیغات بدانید!

تبلیغات به طور کلی یعنی ساخت پیامی که یک نفر را برای انجام کاری متقاعد کند و انگیزه دهد. تبلیغات خوب به گونه ای طراحی می شود که بسیار تاثیر گذار، به یادماندنی و در بسیاری از مواقع جذاب باشد. تبلیغات آشفتگی و سرصدای روزمره زندگی را می شکند، توجه بیننده را مختل می کند و تمرکز اصلی آن ها را می طلبد.

خواه بر روی یک بیلبورد یا پشت منوی یک رستوران، تبلیغات به روش های گوناگونی می تواند برای شرکت شما به کار رود. مثلا:

 • برای میزان آگاهی از برند شما
 • ایجاد مشتری بالقوه برای کسب و کارتان
 • برای ترویج فروش محصولات جدید و فعلی
 • معرفی محصول یا خدمت جدید به بازار
 • ایجاد تفاوت بین محصول شما و رقیب تان

موارد زیر شکل های مختلف و کانال های گوناگونی است که تبلیغات در طول این سال ها حضور داشته است:

 • تبلیغات چاپی و پوستر
 • روزنامه و مجلات
 • تبلیغات بیرونی و بیلبورد
 • تبلیغات حمل و نقل عمومی
 • اسپانسرینگ برنامه های تلویزیونی و رویدادها
 • رادیو
 • اسپانسرینگ محتوای سایت
 • تبلیغات تلویزیونی
 • پاپ آپ های آنلاین و تبلیغات موتورهای جستجو
 • تبلیغات رسانه های اجتماعی

تفاوت تبلیغات و بازاریابی چیست؟

بازاریابی یعنی که یک شرکت چگونه می خواهد آگاهی از برند خود را افزایش دهد و مشتریان را ترغیب کند که از او خرید را انجام دهند، ولی تبلیغات فرآیند ساخت پیام قانع کننده برای رسیدن به این اهداف است. تبلیغات زیر مجموعه مارکتینگ است؛ که به اصطلاح چتری برای برقراری ارتباط با کاربران است.

بازاریابی شامل کانال های متنوعی است، مانند رسانه اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، روابط عمومی، سئو، و تبلیغات پرداختی. استراتژی بازاریابی فراگیر یک شرکت معمولات شامل یک برنامه تبلیغاتی است. تمرکز تبلیغات مشخصا بر روی ساخت و انتشار پیام قانع کننده است تا مشتری اقدامی را صورت دهد.

مختصری از تاریخچه تبلیغات و هر آنچه باید درباره تبلیغات بدانید!

تبلیغات از قدیمی ترین بخش بندی های یک کسب و کار است؛ صرفه جویی در ارز و کسب و کار. پس از اینکه محصول یا خدمتی ظهور می کند، نیاز شناختن آن ها هم احساس می شود.

قدیمی ترین قطعه تبلیغاتی تایید شده به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. از نظر فنی، این یک تیلیغ چاپی از مصر باستان بود که به اسارت و بازگشت یک برده فراری می پرداخت. در ضمن، در این آگهی همچنین به مغازه صاحب برده که یک تاجر فرش بود اشاره شده است که ذاتا فروشگاه وی را تبلیغ می کرد. برده هرگز گرفتار نشد، اما صاحب کسب و کار فروش، روش جدیدی را برای کشاندن مردم به مغازه خود یافت: تبلیغات!

بیاید به حدود ۴۰۰۰ سال قبل برگردیم. در اینجا مختصرا به پنج قرن گذشته تبلیغات می پردازیم:

۱۴۷۲: اولین پوستر تبلیغاتی بر روی درب های کلیسا در لندن قرار گرفت.

۱۶۵۰: اولین تبلیغات روزنامه، پاداشی برای یافتن ۱۲ اسب دزدیده شده منتشر می شود.

۱۷۰۴: رونامه بوستون کاربران خود را ترغیب می کند تا تبلیغات خود را در این روزنامه چاپ کنند.

۱۸۷۰: سبک تبلیغاتی Powers متولد شد. این سبک خیلی خوب بود. کوتاه، دقیق، واقعی و قانع کننده. پاورز در این تبلیغ گفت که تمرکز باید بر این باشد که چرا مشتری باید محصول یا خدمت شما را خرید کند. پیامی که امروزه به دلایل خوبی طنین انداز است.

۱۸۸۰: پست کارت ها تبدیل به یکی از داغ ترین روش های رسیدن به مشتری می شود.

۱۸۹۳: خرده فروشی Roebuck و Sears، کاتالوگ خود را از طریق ایمیل ارسال می کردند.

صده نود

۱۹۰۲: یونیلور بزرگترین رابطه آژانس- مشتری را در تاریخ تبلیغات ایجاد می کند و این زمانی زمانی که شرکت والتر تامپسون برای تبلیغ صابون لایف بیو با آن ها همکاری داشت.

۱۹۰۲: Mellins Food نام تجاری خود را در ۲۵ پرواز هوایی تبلیغ کرد و به اولین برند در استفاده از این رویکرد تبدیل شد.

۱۹۰۴: کودکان Campbell ساخته شد، با هدف اصلی تغییر در تمرکز تبلیغات از یک آگهی تبلیغاتی به یک تبلغیات کلی.

۱۹۲۲: تبلیغات رادیویی ظهور کرد و کسب و کارها برای ۱۰ دقیقه، ۱۰۰ دلار پرداخت می کردند. دو سال بعد برندها سرمایه گذاری خود را با اسپانسر شدن برنامه های رادیویی افزاییش دادند، و در نهایت مفهومی به عنوان محتوای اسپانسری شناخته شد.

۱۹۲۵: تبلیغ کنندگان با توجه به اینکه مشتریان از محصول یا خدمت چه بهره ای کسب می کنند، شروع به جلب احساسات کردند. این آگهی قدیمی فورد این موضوع را کاملا نشان می دهد.

۱۹۷۵: VCRها معرفی شدند، و مصرف کنندگان شروع به ضبط نمایش ها کردند و پس از تبلیغات رد می شدند.

۱۹۹۰: کامپیوترها همه گیرتر شدند و مردم در خانه ها دسترسی داشتند. در این دوران بیش از ۵ میلیون نفر در خانه به اینترنت متصل بودند.

۱۹۹۴: اولین کمپین ایمیل اسپم شروع به کار کرد. تبلیغات بنری هم معرفی شدند.

۱۹۹۵: موتورهای جستجو مانند Yahoo! و Alta Vista متولد شدند. گوگل هم در سال ۱۹۹۸ به پیروی از آن ها وارد شد.

صده دو هزار

۲۰۰۵: از یوتیوب و فیس بوک (تنها برای دانشجویان) رونمایی شد.

۲۰۰۸: برندها متوجه اهمیت داشتن حضور در فضای آنلاین برای مشتریان بالقوه شدند. شرکت Procter and Gamble مفهوم محتوای هاب را با BeingGirl.com به صورت پایلوت انجام داد.

۲۰۱۲: ویدیو های آنلاین ۱۶۹.۳ میلیون بازدیدکننده داشتند.

۲۰۱۳: Pinterest و Instagram به صحنه شبکه های اجتماعی پیوستند.

تاریخ به ما نشان می دهد که تبلیغات یک مفهوم در حال تغییر در طول این سال ها بوده است، مانند عادت خرید فروشگاهی و اینکه اکنون مصرف کنندگان زمان خود را کجا و چگونه می گذرانند. در حالیکه حدود ۱۴۰ سال قبل، پست کارت ها مدرن ترین فرم تبلیغات بودند، امروزه برندها ربات های چت برای پیام رسان فیس بوک می سازند و هوش مصنوعی را در پلتفرم های بازاریابی و فروش خود ادغام کرده اند.

همه چیز در دنیای تبلیغات با سرعت در حال گذر است.

عصر مدرن: چگونگی تبلیغات در فضای آنلاین

امروزه بیش از ۴ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند. این میزان از سال ۲۰۰۵ تاکنون حدود ۳۰۰% افزایش پیدا کرده است. نکته مهم این است که استفاده از اینترنت بسیار زیاد است و متوقف نمی شود.

دوستان من، اگر شما به صورت آنلاین تبلیغات نمی کنید در پشت این منحنی قرار دارید. اینترنت نه تنها دسترسی مستقیم شما به بیش از نیمی از جمعیت جهان (بیش از نیمی از کاربران هدف شما) را فراهم می کند، بلکه کانال های مختلف زیادی را هم برای تبلیغ پیش روی شما قرار می دهد.

امروزه بازاریابان از انعطاف پذیری بالایی برای دستیابی به کاربران هدف خود در چندین جبهه، به روش های مختلف، و برای بودجه های مختلف برخوردار هستند. همچنین ابزارهای مختلفی (که بسیاری از آن ها رایگان هستند) می توانند شما را در اجرایی کردن استراتژی تبلیغات کمک کنند.

هر آنچه باید درباره تبلیغات بدانید! – تبلیغات در موتورهای جستجو

همه موتورهای جستجو تبلیغات پرداختی خود را دارند. این تبلیغ به عنوان “پرداخت به ازای کلیک” یا PPC شناخته می شود و اینگونه است که موتور جستجو شما را در کلمه کلیدی ای که مدنظر دارید در نتایج جستجو در رتبه های بالا قرار می دهد و به ازای هر کلیک بر روی سایت شما، مبلغی را پرداخت می کنید.

در واقع موتورهای جستجو این توانایی را دارند که شما را بالاتر در نتایج جستجو بالاتر از نتایج ارگانیک قرار دهند. اینگونه به دقیقا تیر را به سمت کاربران هدف کسب و کارتان نشانه رفته اید و مرتبط ترین افراد به موضوعات کسب و کار خود را به دست آورده اید.

تبلیغات رسانه های اجتماعی

پلتفرم های رسانه های اجتماعی محتواها چقدر ارزشمند هستند، و به همین دلیل به شما پیشنهاد می دهند که گزینه حمایت یا تقویت پست ها را انتخاب کنید. تبلیغات اجتماعی پیام شما را در مقابل کاربران هدف تان قرار می دهد و آن ها را تشویق می کند تا تعامل کنند، یا کلیک کنند و حتی خریدی انجام دهند. بیشتر و بیشتر، سایت های رسانه های اجتماعی فضای تبلیغ را بر محتوای ارگانیک در اولیت بالاتری قرار می دهند، زیرا درآمد بیشتری هم دارد.

تبلیغات محلی (Native) و محتوای اسپانسری

محتوای اسپانسری از سال ۱۹۲۲ شروع شد، زمانی که برندها به سمت حمایت های مالی برنامه های رادیویی رفتند. امروزه محتوای اسپانسری بیشتر به تبلیغات محلی و وبلاگ یا مطالبی که توسط کسب و کارها در سایت های خبری درج می شود اطلاق می گردد.

آیا تاکنون در سایت های خبری مقاله ای را خوانده اید که به شدت به یک محصول یا خدمت خاص اشاره کرده باشد؟ آن مطلب احتمال خیلی زیاد توسط یک کسب و کار حمایت مالی شده است. محتوای اسپانسری روش بسیار خوبی برای ترویج برند شما در محتوایی که کاربران شما بسیار با آن آشنا هستند می باشد.

زمانبندی لایو اینستاگرام با ویدئو های از پیش ضبط شده

 

 

برای مدیریت همزمان اینستاگرام در مدیر هاب ثبت نام کنید و ۷ رور استفاده رایگان هدیه بگیرید!