اگر نمی دانید بهتر است یوتیوب یا آپارات را انتخاب کنید و در آن به بازاریابی و معرفی مشغول شوید، با مدیر هاب همراه شوید!

تاریخچه یوتیوب یا آپارات

وب سایت یوتیوب در سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرد و در عرض یک سال اعلام شد که در هر روز در این وب سایت حدود ۶۵۰۰۰ ویدیو آپلود می شود.

وب سایت آپارت هم در سال ۱۳۸۹ به این دلیل که دسترسی مردم به وب سایت هایی بین المللی مثل وب سایت یوتیوب بسیار سخت شده بود و درخواست ها برای ارائه سرویس زیاد شده بود، شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۹۱ بازدید روزانه این وب سایت به بالای ۱ میلیون رسید.

متاسفانه وب سایت یوتیوب در ایران مدت هاست که در فیلترینگ قرار دارد اما بنا به قرارداد نانوشته ای که بین همه ما ایرانی ها وجود دارد بسیاری از ما هرگز از این وبسایت داخلی یعنی آپارات استفاده نمی کنیم و به سراغ یک فیلتر شکن قوی برای باز کردن وب سایت یوتیوب می رویم.

دلیل این امر هم کاملا مشخص است، چرا که وب سایت آپارات دارای محدودیت هایی می باشد که اتفاقا بسیاری از مردم به دنبال همان رفع محدودیت ها هستند.

ما هر چیزی که شما برای بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز دارید را می دانیم! پس این مفاله را تا انتها مطالعه کنید.

محدودیت های یوتیوب یا آپارات

برای مثال در فیلم های خارجی امکان دارد چندین صحنه ی نامناسب وجود داشته باشد که در وب سایت آپارات به هیچ وجه اینگونه فیلم هایی قرارداده نمی شوند و در صورت آپلود کردن چنین فیلم هایی خیلی زود از طرف مدیریت حذف خواهد شد.

یوتیوب هم مشکلی بسیار فراتر از این موضوع دارد و آن هم دانلود مستقیم می باشد که همیشه با قرار دادن دو حرف S میتوانستیم از این وب سایت محتوا را دانلود کنیم اما هم اکنون این امکان برداشته شده و تنها در صورت تهیه اکانت VIP این امکان وجود دارد، اما هم اکنون توسط بعضی از ربات های تلگرامی این امر امکان پذیر است که بنا به خبر های منتشر شده به زودی تلگرام هم فیلتر خواهد شد و باید به دنبال روشی دیگر برای دانلود باشیم.

بازاریابی یوتیوب

دسته بندی های یوتیوب یا آپارات

عامل بسیار خوب دیگر که در آپارات وجود دارد این است که ویدیو ها به صورت دسته بندی شده هستند و به راحتی در هر زمینه ای که ما بخواهیم می توانیم ویدیو هایی را تماشا کنیم که قطعا این ویدیو ها می دانیم که یا تولید داخل کشور هستند و به زبان فارسی آپلود شده اند و یا زیرنویس دارند و یا حداقل در مورد آن ویدیو که به زبان انگلیسی است توضیحاتی از طرف منتشر کننده ویدیو (به زبان فارسی) قرار داده شده که این امر در یوتیوب وجود ندارد و یا خیلی کم رنگ است و به همین جهت کار کمی مشکل است.

البته این موارد برداشت هایی بوده که من از زمانی که از این دو وب سایت استفاده میکردم داشتم و ممکن هم است که یا برطرف شده باشند و یا کلا مواردی که من به آنها برخورد داشته ام اینطور بوده اند.

سرعت اینترنت

مورد دیگری هم که داخل یوتیوب خیلی عالی بود این است که من اگر با یک اینترنت کم سرعت هم می رفتم بالاخره میتوانستم ویدیو مورد نظرم را نگاه کنم اما داخل آپارات همچین ویژگی ای نداشت چون یا حجم و کیفیت ویدیو زیاد بود یا اینکه صفحه مورد نظر به سختی بالا می آمد.

اپلیکیشن

مزیت دیگری که آپارات نسبت به یوتیوب دارد اپ اندروید آن است که قابل دسترس برای همه می باشد، البته که یوتیوب هم چندین نرم افزار مختلف دارد اما آپارات به دلیل اینکه کاملا مختص به جامعه ایرانی می باشد به همین جهت کارایی بسیار زیادی برای مردم خواهد داشت و مشکلات زیادی را از مردم برطرف می کند.

فایل ها و مجوز ها

مورد دیگر هم که فایل هایی مثل موزیک ویدیو های کشور های دیگر می باشد که آپلود آنها به نظر می رسد که در آپارات کار بسیار مشکلی است به دلیل همان محدودیت ها و … اما در یوتیوب بسیار این امر سهل شده است.

و همچنین اجازه انتشار محتوا بدون مجوز از طرف تولید کننده آن در هر دو وب سایت به اندازه ای رعایت می شود که در یوتیوب به دلیل جهانی بودن آن بسیار شدید تر است به طوری که یک فیلم سینمایی را نمی توان در آن منتشر کرد چرا که به محض انتشار حذف خواهد شد.

این امر ادامه پیدا میکند و اگر چندین دفعه تکرار شود اکانت معلق خواهد شد.

مسابقات

آپارات هم مسابقه هایی برگزار می کند که بسیار در رشد و پیشرفت آن کمک کننده است.

در سال ۱۳۹۲ آذر ماه آپارات مسابقه ای را تحت عنوان مهمان طهران برگزار کرد که اولین مسابقه تشکیل شده در آپارات بود.

همچنین امکان درج نام کانال شخصی بر روی آپارات در تنظیمات آپلود ویدیو وجوددارد که این امر در یوتیوب هنوز شکل داده نشده.

از دست ندهید: آموزش یوتیوب ، بازاریابی یوتیوب

یوتیوب یا آپارات ، کدام یک بهتر است؟

اما در نهایت می توان گفت که وب سایت یوتیوب به مراتب در ایران از وب سایت آپارات حاشیه های بیشتری به همراه خود دارد از اجرا کردن برنامه هایی توسط افراد مقیم خارج از کشور تا حمله به یوتیوب که اخیرا توسط یک دختر ترنسکشوال ۳۰ ساله به نام نسیم رخ داده که در مورد این مسئله و موارد مربوط به آن هم در آینده مقاله ای منتشر خواهد شد.

حمایت از خدمات ایرانی

اما در نهایت لازم به ذکر است که اگر می خواهید ویدیویی را در سطح اینترنت آپلود کنید چه خوب که در وب سایت های ایرانی این کار را انجام بدهید چرا که در بعضی از این وبسایت ها به ازای هر تعداد مشخص بازدید مبلغی به حساب شما واریز می شود که می توان از طریق آن کسب درامد هم نمود و جدای از مسائلی که به نفع شما تمام می شود می توان گفت که به نوعی از خدمات ایرانی استفاده می کنیم و این هم نوعی حمایت از کالای ایرانی به حساب می آید.

البته این در حد یک پیشنهاد است و هر کسی می تواند هر طور که دوست دارد عمل کند و مجبور به انجام کاری نیست چرا که هم اکنون توسط تبلیغات نادرست وجه کسانی که محصولات خارجی خریداری میکنند یا از خدمات خارجی استفاده می کنند به اشخاصی که یک قتل انجام داده و یا جرمی را مرتکب شده اند مشابه شده است که این یک کار نادرست است.

تبلیغات ویدیو در یوتیوب بهتر است یا آپارات؟

یوتیوب بستر تبلیغاتی و برندسازی قدرتمند است که با توجه به وجود کاربران و دسترسی بین المللی میتواند در جهت برندسازی و معرفی هرچه بیشتر شما و کسب و کارتان نه تنها برای ایران ، بلکه برای همه کشور ها نقش مهمی داشته باشد و شما را در این مسیر یاری کند.

بسیاری از تبلیغ کنندگان بر این باورند که تبلیغات ویدئویی نسبت به دیگر روشها تاثیر بیشتری بر روی کاربران خواهد داشت و ارتباط کاربران با محصولات شما از طریق اشتراک صوت و تصویر بسیار قوی تر از باقی روش های تبلیغاتی خواهد بود.

شاید برای شما هم سوال باشد که با توجه مشکلات دسترسی به یوتیوب در ایران ، تبلیغات در یوتیوب نمیتواتند بازخورد مناسبی داشته باشد و بهتر است که در صورت نیاز به تبلیغ ویدیو از بستر های ایرانی همچون آپارات استفاده شود.

ذکر این نکته که آپارات یک سایت قدرتمند و با درصد بازدید بالا است کاملاقابل قبول است، اما مقایسه تنوع خدمات و سرویس دهی تبلیغات و کسب درآمد آپارات با یوتیوب کاملا عقیده اشتباهی است. یوتیوب برای تبلیغ کنندگان آپشن‌ها و تنظیمات مختلفی در نظر گرفته و حتی این امکان را به شما میدهد که تبلیغ شما در بسترهای دیگر هم فعال نمایید. در ادامه به بعضی از این موارد خواهیم پرداخت.

از دست ندهید: بازاریابی لینکدین ، آموزش لینکدین

مزایای تبلیغ ویدیو در یوتیوب یا آپارات

مهم ترین مزیت یوتیوب این است که یوتیوب امروزه به عنوان یک رسانه بین المللی در حال فعالیت می‌باشد و تقریبا کاربران کلیه کشور ها را در بر میگیرد. در صورتیکه آپارات یک بستر نمایش ویدیو است که با توجه به نرخ بازدید بالای خود و قابلیت دسترسی آسان (بدون فیلتر شکن) در حوزه تبلیغات هم فعالیت میکند.

مهم ترین موضوع که برای اغلب کاربران از اولویت بالاتری برخوردار است ، هزینه های تبلیغ می‌باشد که در حال حاضر امکان دارد با توجه با افزایش نرخ ارز در کشورمان این رقم در تبلیغات یوتیوب مقدار ناچیزی بالاتر بالاتر نسب به آپارات باشد و این مورد را فراموش نکنید که در  یوتیوب ویدیو شما به کلیه کشور ها میتواند دسترسی داشته باشد و با همه پارتنر های گوگل برای نمایش بیشتر به اشتراک گذاشته شود.

یکی از مهمت رین معایب تبلیفات یوتیوب، عدم امکان دسترسی کاربران ایرانی بطور عادی به این رسانه است که این مشکل با توجه به اینکه بیشتر کاربران ایرانی معمولا حداقل از یک فیلتر شکن استفاده میکنند به راحتی حل میشود.

طبق آمار ارائه شده توسط گوگل روزانه بیش از ۴ میلیارد ویدیو توسط کاربران در یوتیوب بازدید می‌شود که بیش از ۳۰ درصد آنها هم با موفقیت روبه رو خواهد بود.

از دیگر ویژگی های تبلیغ یوتیوب میتوان به قابلیت نمایش ویدئو با کلیدواژه های مرتبط در سرچ گوگل و دیگر پارتنر های آن اشاره داشت.

پیشنهاد ما

بهتر است قبل از انتخاب بستر و انجام تبلیغ درباره هدف تبلیغ ، بررسی بیشتر و دقیق‌تری در خصوص اهداف خود از تبلیغ داشته باشید برای مثال:

    1. آیا مشتری‌های شما محدود به ایران میباشد یا امکان پشتیبانی از همه و یا بعضی کشور های خارج از ایران را دارید.
    2. آیا هدف شما از تبلیغ صرفا فروش است یا برندسازی و شناخته شدن محصول و یا خدمات شما نیز اهمیت دارد.

با طرح و بررسی اهداف و موارد ذکر شده در این مقاله ، تصمیم گیری در مورد این که تبلیغات خود را در کدام بستر قرار دهید بسیار ساده تر و موثر تر خواهد بود.

 

امیدواریم توانسته باشید با این مقاله به آن چه در نظر داشتید برسید و ابهامات شما برطرف شده باشد!