اگر از پلن تبلیغاتی چیزی نمی دانید، تا دیر نشده این مطلب را مو به مو بخوانید. امروزه با افزایش منابع و راه های دسترسی از جمله اینترنت پر سرعت، آموزش های فراوانی برای صاحبین مشاغل است تا با آن ها کسب و کار خود را به پیشرفت برسانند. در ادامه راه مسیرهای واضحی برای شما مشخص میکنیم. با مدیر هاب همراه باشید.

مارکتینگ پلن یا پلن تبلیغاتی چیست؟

برای رسیدن به موفقیت باید با برنامه پیش برویم. برنامه ای که بدانیم:

 • در چه مسیری قدم گذاشتیم.
 • در چه زمانی به مقصد خواهیم رسید.
 • چه کارهایی را باید انجام دهیم.
 • چه هزینه هایی را باید انجام دهیم.
 • چه مشکلاتی پیش روی ماست.
 • و…

مارکتینگ پلن برای توضیح چنین سوالاتی استفاده می شود. مارکتینگ پلن یا پلن تبلیغاتی به شما یک برنامه جامع با توجه به هدف و بودجه می دهد تا بتوانید توسط آن کسب و کار خود را به صورت کاملا موفق تبلیغ کنید. میزان موفقیت مارکتینگ پلن وابسته به اطلاعاتی است که در هنگام طراحی Marketing Plan از آن ها استفاده میکنیم. هرچه اطلاعات اولیه دقیق تر و کامل تر باشد به موفقیت ما بیشتر کمک میکند.

بازاریابی اینترنتی

چطور تبلیغات کنیم؟

مشکل اکثریت کسب و کارها این است که وقتی می شنوند یک سایت می تواند مشتریان جدیدی برایشان بیاورد فقط به فکر زدن سایت هستند، اینکه سایت آن ها چه شکلی باشد و چه روش هایی برای جذب مشتری داشته باشد جا نیافتاده و کسی هم به آن ها توضیح نداده که هدف از ساخت سایت چیست. آن ها فقط می خواهند حضور پیدا میکنند. پس فقط می روند تا سایتی با کمترین هزینه سفارش دهند.

یا این که می شنوند که تبلیغات در اینستاگرام بسیار کاربردی است، پس سریعا یک پیج اینستاگرام می سازند، فالورهای فیک و لایک فیک می خرند و در چند پیج تبلیغ می گذارند، به اینفلوئنسر مارکتینگ هم روی می آورند اما جوابی که می گیرند دلخواه نیست! چرا؟

چون برای تبلیغات برنامه ای ندارند. خیلی از صاحبان کسب و کار را می شناسم که با خیال اینکه تبلیغات اینترنتی ارزان و رایگان است وارد این حوزه می شوند و هدفشان این است با ۱ میلیون تومان ۱۰۰ ها میلیون جذب کنند! به نظر شما این درست است؟!

چگونه تبلیغات موفقی داشته باشیم؟

افراد زیادی بدون تجربه و فقط به صرف خواندن چند کتاب خود را مشاور بازاریابی اینترنتی و مشاور مدیریت کسب و کار می نامند و هدف آن ها فقط یک چیز است! گرفتن پول های زیاد از صاحبان کسب و کار و دادن پیشنهاداتی که در چند کتاب می توان به آن ها رسید. کتاب هایی که روی هم ۱۰۰ هزار تومان باید هزینه کنید تا آن ها را بخرید و برای هر کدام چند روز زمان بگذارید که بخوانید.

امروزه با توجه به بالا رفتن تب موفقیت، سمینارها و همایش های مختلفی برگزار می شود. خیلی از افراد ادعای آدم موفق میکنند و خود را مشاور کسب و کار می خوانند. همه آن ها از فرمولی حرف می زنند که با آن می توان به موفقیت رسید. اما این فرمول اصلا وجود ندارد!

فرمول برای هر کسب و کاری متفاوت است. این راهکار است که یکسان است. راهکار یکسان را می توانید با مطالعه به دست آورید اما برای اینکه به فرمول موفقیت کسب و کار خود برسید باید حتما از یک مشاور باتجربه و کاربلد استفاده کنید. این نکته را هم توجه داشته باشید که مشاور با تجربه یعنی کسی که کار انجام داده و تجربه به دست آورده نه کسی که فقط مطالعه داشته و آموزش می دهد!

یک مشاور تبلیغاتی باتجربه به شما خواهد گفت چگونه تبلیغات کنید تا به موفقیت نزدیک شوید.

چگونه پلن تبلیغاتی موفق بسازیم؟

ساخت تبلیغی که بتواند یک کسب و کار را به موفقیت برساند کار سختی است! تبلیغ موفق یعنی تبلیغی که منجر به همه گیر شدن آن شود که به اصطلاحا به آن وایرال می گویند. در اینجا قبل از هر چیز راجع به وایرال مارکتینگ توضیح می دهیم.

تعریف وایرال مارکتینگ

وایرال مارکتینگ همان بازاریابی ویروسی است. به شکل ساده اگر بخواهیم در خصوص وایرال مارکتینگ توضیحی بدهیم وایرال به تبلیغی گفته می شود که پس از دیده شدن توسط بینده، توسط وی برای دیگران ارسال شود. این تبلیغات به تبلیغات شانه به شانه یا دهان به دهان نیز مشهور است.

این روزها تبلیغات موفقیت تبلیغاتی است که ذهنیت ایجاد کند. ذهنیتی قابل اعتماد، با ارزش خرید بالا و ماندگار. اما چطور می توان چنین تبلیغاتی ساخت؟

با توجه به افزایش تبلیغات در هر حوزه کاری، این روزها کاربران تبلیغات زیادی را می بینند. اگر شما قصد داشته باشید فقط جلوی چشم مخاطبان حضور داشته باشید فقط می توانید تبلیغات کنید! اما اگر هدف شما بهتر دیده شدن است باید متفاوت تبلیغ کنید. برای ساخت چنین تبلیغاتی دیگر نمی توانیم کسب و کارها را محدود به یک رسانه کنیم. باید از چندین رسانه برای تبلیغ کردن بهره ببریم.

منظور از رسانه تبلیغاتی مکان هایی است که قابلیت تبلیغات را به شما می دهد، مثل تلویزیون، رادیو، اینترنت، اینتساگرام، تلگرام و …

با توجه به این صحبت ها دریافتیم که برای اینکه بتوانیم تبلیغی موفق بسازیم باید با فکر و ایده مناسب، با برنامه ریزی درست در رسانه های مختلف اقدام به بازاریابی اینترنتی و … کنیم.

چگونه کالای خود را تبلیغ کنیم؟

وقتی کالایی برای فروش داریم باید ابتدا ببینیم که این کالا به درد چه افرادی می خورد. همانطور که قبلا مطمئنم شنیده اید درآمد هر کسب و کاری ۲۰ درصد خرید مشتریانی است که همیشه از آن کسب و کار خرید میکنند. یعنی اگر شما بتوانید زوم تبلیغاتی خود را روی ۲۰ درصد هدف کسب و کارتان بگذارید می توانید تبلیغات موفقی را داشته باشید.

پس برای شروع ابتدا به شناسایی مخاطبان اصلی خود بپردازید. از خود سوال بپرسید:

 • مشتریان من چه جنسیتی دارند؟
 • مشتریان من در چه بازه سنی ای قرار دارند؟
 • مشتریان من چه درآمدی دارند؟
 • مشتریان من مجرد هستند یا متاهل؟
 • مشتریان من به چه موضوعاتی علاقه مند هستد؟
 • مشتریان من در کدام منطقه از کشور بیشتر حاضر هستند؟

یک مشکلی که من با صاحبان کسب و کار داشتم این بوده که آن ها اکثرا بازه های بزرگی از مخاطبان را انتخاب میکردند.

بهترین پلن تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدمات

یادم است دوستم لباس فروشی داشت. در یک خیابانی که صدها لباس فروشی دیگر قرار داشت. او تازه وارد این خیابان شده بود اما چیزی نگذشت که فروشش از همه بیشتر شد. دلیل این موضوع را از او سوال کردیم؟

وی چند اصل را در فروش محصولات خود رعایت میکرد:

 1. همیشه حق با مشتری است!
 2. همیشه جنسی مناسب به مشتری بدهد و اگر جنسی در داخل ایران تهیه شده بگوید ایرانی است و به دروغ نگوید ترک است!
 3. مشتری می تواند کل لباس های قفسه ها را تست کرده و بپوشد، حتی اگر نخرد مهم نیست و باید با لبخند وی را بدرقه کنید!
 4. فروشندگان اگر کاری ندارند باید لباس ها را از روی قفسه ها روی میز پهن کنند و دوباره جمع کنند!
 5. فروشندگان باید به در ورودی زول بزنند و منتظر مشتری باشند و تا مشتری آمد وی را برای بهترین انتخاب راهنمایی کنند.
 6. اگر مشتری لباسی را پس آورد تا جای ممکن به وی برای تعویض لباس کمک کنند.
 7. همیشه لیستی از مشتریانش تهیه میکرد و در هر بار حراج با SMS به آن ها خبر می داد.

چیزی که از بیانات بالا به دست می آید این است که ارائه خدماتی هر چند کوچک اما متمایز از بقیه کسب و کارها، می تواند به رونق و فروش بیشتر محصولات منجر شود. تمرکز روی فروش به مشتری میتواند افزایش فروش را برای شما به همراه داشته باشد. نمایان کردن پویایی کسب و کار (ریختن لباسها روی میز و دوباره مرتب کردن و چیدن در قفسه) منجر به فروش بیشتر می شود. انتقال حس خوب خرید به مشتری می تواند وی را مشتری دائمی شما کند و حتی منجر به وایرال شدن کسب و کار شما شود. اگر همه این کارها انجام شود اصطلاحا می گویند شما کاسب هستید و یا کاسبی بلدید.

بهترین روش پلن تبلیغاتی برای جذب مشتری

در علم مارکتینگ یا بازاریابی ۱۹ کانال تبلیغاتی وجود دارد که هر کسب و کار با توجه به نوع فعالیت و مخاطبان هدفش باید چند روش را انتخاب کند. حال سوال اینجاست با توجه به این تفاوت ها ما چطور میتوانیم بهترین روش تبلیغات برای جذب مشتری را پیدا کنیم؟

جواب ساده است. از طریق یک مشاوره تبلیغاتی درست و ایجاد یک مارکتینگ پلن با توجه به بودجه، اهداف و زمان می توان بهترین روش تبلیغات را برای یک کسب و کار انتخاب کرد. اما نمی توان گفت که این روش برای همه بهترین است! پس اگر پیش مشاوری رفتید و به شما گفت که برای شما این روش بهترین است چون من روی دیگر کسب و کارها امتحانش کردم، تا پولتان رو دور نریختید سریعا از آنجا فرار کنید!

نکته این قسمت این است که شما بهترین روش تبلیغات برای جذب مشتری را فقط با برنامه ریزی و تهیه مارکتینگ پلن به دست می آورید. تهیه مارکتینگ پلن خود نیاز به تحقیق فراوان در بازار و رویکرد مخاطبان هدف دارد.

چگونه مشتری پیدا کنیم؟

در پلن تبلیغاتی شما باید اول ببینید دنبال چطور مشتریانی هستید. در این امر شناخت روی پرسونای مخاطب می تواند شما را به هدف برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پرسونای مخاطب کلیک کنید. منظور از پرسونای مخاطب شناخت کامل مشتری هدف است تا با توجه به آن شناخت راهکارهای تبلیغاتی و جذب مشتری شناسایی و طراحی و اجرا شود.

مثلا کسب و کاری مثل فروش آنلاین لوازم آرایشی گران قیمت مخاطبانی با جنسیت زن، از ۱۸ تا ۳۰ سال سن، دارای درآمد ماهیانه بالای ۱۰ میلیون تومان و بیشتر ساکن شمال و غرب تهران هستند.

کسب و کاری هم است که بیشتر به دنبال کارمندان دولت است تا محصولات خود را که گاها با قیمت مناسب ارائه می شود را به آن ها بفروشد. مثلا چند وقت پیش برندی از کت و شلوار پیش ما برای تبلیغ آمد که قصد داشت کت و شلوار را با یک پیراهن، کفش، کمربند، کراوات و یک شلوار اضافه فقط ۶۰۰ هزار تومان بفروشد! وی هدفش این نیست که افراد پولدار جامعه را جذب کند. این کسب و کار به دنبال جذب افرادی است که می خواهند با یک قیمت مناسب لباس عید خود را تهیه کنند.

پس یافتن مشتری به نوع کسب و کار، کلاس کسب و کار، محصول یا خدمات کسب و کار و همچنین موقعیت مکانی کسب و کار مرتبط است. شما با توجه به این مورد می توانید مشتریان هدف خود را شناسایی کرده و روش های تبلیغاتی مناسبی را جهت جذب این مخاطبان طراحی و اجرا کنید.

بهترین روش تبلیغ مغازه یا فروشگاه

در بالا یک مثال برای فروش بیشتر محصول در مغازه زدیم. دوستم و روش فروش او را معرفی کردم. خیلی ساده به نظر می رسد اما خیلی از مغازه ها و فروشگاه ها همین مسائل ساده را رعایت نمیکنند و این مسائل باعث می شود در فروش شکست بخورند.

کارلوس کیروش مربی سابق تیم ملی ایران در اظهار نظری گفت که در فوتبال جزیره (لیگ انگلستان) پنج الی شش تیم با قدرت مالی و امکانات یکسان وجود دارند اما فقط یکی از آن ها آخر فصل قهرمان می شود و آن تیمی است که بیشتر روی جزییات کار کرده باشد. توجه به کوچکترین جزییات از نظر برتری کسب و کار نسبت به سایر همکاران، می تواند برگ برنده شما باشد.

پس اگر شما مغازه و یا فروشگاه دارید حتما عقب تر بیاستید و کمی از نگاه مخاطبان خدمات و محصولات خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

چطور در تلگرام و اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

حضور در شبکه های اجتماعی که مخاطبین زیادی در آن وجود دارند می تواند به افزایش فروش و مشتری کمک کند. اما اینکه چگونه در این مکان ها حضور داشته باشیم روی چگونگی موفقیت و میزان موفقیت ما تاثیرگذار است. همانطور که در بالا هم بدان اشاره کردیم بعضی از کسب و کارها فقط در رسانه های تبلیغاتی حضور دارند و کاری که باعث افزایش فروش و مشتری شود را انجام نمی دهند.

تلگرام و اینستاگرام در حال حاضر دو تا از پر مخاطب ترین شبکه های اجتماعی در ایران هستند که بیشتر کسب و کارها در تلاشند در این فضا تبلیغات داشته باشند تا بیشتر دیده شوند و بیشتر بفروشند.

افزایش فروش در شبکه های اجتماعی، اینستاگرام و تلگرام

اما با نگاه به تجربیات افرادی که با ما تماس میگیرند در می یابیم که فقط حضور نمی تواند در امر فروش و افزایش مشتری به شما کمک کند. پس چطور باید در اینستاگرام و تلگرام حضور پیدا کنیم و پلن تبلیغاتی بچینیم؟

جواب سوال ساده اما پیچیده است! باید خاص باشید.

ما در اینستاگرام افرادی داریم که با سوژه کردن یک شی مشهور می شوند. مثلا در تمام عکس هایشان یک چنگال دارند. در بیو پروفایلشان هم نوشته اند در عکس های زیر چنگال را پیدا کنید! مخاطبی که می آید همش در عکس های وی به دنبال چنگال می گردد و برایش دنبال کردن چنین فردی با این خلاقیت کوچک جالب است.

در تلگرام اما کمی فرق میکند. در تلگرام بیشتر کسب و کارها کانال دارند. کانال های تلگرامی فقط با تبلیغات دیده می شوند و قابلیت جستجوی تلگرام چندان کمکی به دیده شدن آن ها نمیکند. پس در تلگرام باید صفحات هدف را پیدا کرده و هدفمند با برنامه ریزی تبلیغ کنید.