پیش از این بازاریابی ویدیویی (Video marketing) و تولید محتوا در یوتیوب چندان توسط تیم‌های بازاریابی جدی گرفته نمی‌شد، اما اکنون به بخش مهمی از استراتژی بازاریابی برندها تبدیل شده است. یکی از مزایای تولید محتوا در یوتیوب، افزایش آگاهی از برند است تا به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنیم و استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را تکمیل کنیم. درمورد این موضوع که بازاریابی ویدیویی و تولید محتوا در یوتیوب بسیار مهم است، شکی نیست اما موضوع اصلی پیدا کردن ایده و محتوای جذاب برای جلب‌نظر کاربران است. با مدیر هاب همراه باشید.

چرا تولید محتوا در یوتیوب مهم است؟

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۸۲ درصد از ترافیک را محتواهای ویدیویی جذب کنند. هرچند که به‌طور حتم، پلتفرم‌های نت‌فلیکس و آمازون هم سهم مهمی در این بازار دارند اما هیچ‌چیز مثل یوتیوب برای یک برند مهم نخواهد بود. یوتیوب در واقع بعد از گوگل، محبوب‌ترین موتور جستجو در جهان محسوب می‌شود.

۵ روش پیدا کردن ایده برای یوتیوب

صرف‌نظر از اینکه شما می‌خواهید برای فروش محصولات یک برند، ویدیو درست کنید یا برای کانال شخصی‌تان ویدیوهای آموزشی بسازید؛ هدف تمام یوتیوبرها، تولید یک محتوای ویدیویی خلاقانه و جذاب است که مخاطبان را با خود همراه کند.

اولین قدم برای تولید یک ویدیوی جذاب، پیدا کردن یک ایده‌ مناسب است. معمولا اغلب یوتوبرها سعی می‌کنند که درباره موضوعات مورد علاقه خودشان، محتوا تولید کنند. درست است که یکی از بهترین راه‌های موفق‌شدن در یوتیوب، همین است که درمورد چیزهایی که علاقه یا مهارت داریم تولید محتوا کنیم؛ اما اگر ایده‌ای به ذهن‌مان نرسید، از کجا می‌توانیم یک ایده خوب برای یوتیوب پیدا کنیم؟ قبل از هرچیزی بگوییم اگر نیاز به آموزش یوتیوب دارید، از منوی اصلی وارد وبلاگ وب سایت شوید و شروع به مطالعه مطالب موردنظر خود کنید.

۱. سرچ یوتیوب (YouTube search)

اولین و مهم‌ترین راه برای پیدا کردن ایده عالی برای یوتیوب جستجو در یوتیوب (Youtube search) است. وقتی ایده‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، آن را در یوتیوب جستجو کنید تا ببینید با چه نتایجی روبرو می‌شوید. وقتی ایده‌ خامی دارید و نمی‌دانید که چگونه آن را پیاده‌سازی کنید؛ محتوای موجود در یوتیوب به شما کمک می‌کند تا در ایده خود دقیق‌تر شوید و ببینید چه محتواهایی در آن زمینه وجود دارند.

همچنین شما متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید به بهترین شکل، محتوای ویدیویی خود را تولید کنید. به کمک جستجو در یوتیوب درمی‌یابید، افراد دنبال چه نوع محتوایی هستند و چه محتواهایی مخاطبان بیشتری دارد.

۲. جستجو در بخش نظرات (Comments section)

بخش نظرات هر ویدیو منبع خوبی برای پیدا کردن ایده یوتیوب است. گاهی اوقات مخاطبان یک ویدیو، در بخش نظرات موضوعات دیگری را پیشنهاد می‌دهند یا سوالاتی مطرح می‌کنند. به کمک همین نظرات ارزشمند می‌توانید برنامه محتوایی بهتری برای یوتیوب‌تان ترتیب دهید.

اگر به حوزه‌ای علاقه‌مند هستید اما رقبای قدرتمندی در یوتیوب دارید؛ یک راه عالی توجه به بخش نظرات در ویدیوی رقباست. به‌این‌ترتیب پی می‌برید که چه موضوعاتی برای مخاطبان شما مهم است که از نظر رقبای‌تان دور مانده یا رقبای شما در آن زمینه خیلی خوب کار نکرده‌اند.

همچنین تعداد نظرات، لایک، دیس‌لایک و اشتراک‌گذاری یک ویدیو، شاخص‌های خوبی برای سنجش یک ایده هستند. شما می توانید با مراجعه به شاخص‌های مختلف میزان تماشای یوتیوب (watch-time) که در اپلیکیشن YouTube Creator Studio در دسترس است، درک بهتری نسبت به جذابیت ایده موردنظر خود پیدا کنید.

۳. نظرسنجی یا پرسشنامه

نظرسنجی یک راه عالی برای فهمیدن زمینه‌های موردعلاقه کاربران است. مثلا می‌توانید در صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل اینستاگرام ، توییتر یا فیسبوک، یک نظرسنجی با پرسشنامه قرار دهید و نظر کاربران را درباره موضوع موردنظرتان جویا شوید.

۴. گروه‌ها و تشکل‌ها

برای پیدا کردن ایده یوتیوب فقط به خلاقیت خودتان اکتفا نکنید؛ اطراف ما پر از انسان‌های باهوش و مبتکر است که می‌توانند سرنخ و ایده‌ جدیدی برای‌مان باشند. طبیعی است که با شرکت در گروه‌ها و تشکل‌های مختلف، گستره دید و دانش شما رشد می‌کند و می‌توانید ایده‌های تازه‌ای برای محتوای یوتیوب خود پیدا کنید.

۵. دوره‌های آنلاین و ویدیوهای آموزشی

منابع مختلفی می‌تواند باعث خلاقیت و الهام شما برای ایده‌های جدید باشد. اگر دنبال تولید محتوای ویدویی به‌ویژه ویدیوهای آموزشی هستید؛ یکی از بهترین منابع برای کسب ایده، شرکت در دوره‌های آنلاین مثل Udemy و Lynda است. به‌غیر از این دو پلتفرم مشهور، سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند؛کافی است در گوگل جستجو کنید تا به دوره‌های آنلاین موردعلاقه‌تان دسترسی پیدا کنید.

چگونه ایده‌های خود را سازماندهی کنیم؟

همان‌طور که متوجه شدیم، منابع زیادی برای پیدا کردن ایده جهت تولید محتوا در یوتیوب وجود دارند؛ از جمله جستجو در یوتیوب، توجه به کامنت کاربران، شرکت در دوره‌های آنلاین، شرکت در گروه‌ها، خواندن کتاب، گوش‌دادن به پادکست و غیره. درواقع منابع کسب ایده بی‌نهایت است و هرچه بیشتر جستجو و تحقیق کنید، با ایده‌های بیشتری مواجه می‌شوید؛ اما نکته مهم سازماندهی این ایده‌ها است.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد با آن مواجه هستند، این است که ایده‌ای به ذهن‌شان می‌رسد اما قبل از آنکه بتوانند آن را اجرایی کنند، به‌راحتی فراموش می‌کنند.

نیاز به برنامه پیچیده نیست!

فراموش نکنید شما برای شروع کار با ایده خودتان، نیاز به برنامه پیچیده و تحلیل عمیق ندارید. فقط هربار که ایده‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، فوری آن را ثبت و ضبط کنید. شما می‌توانید چند ایده کوچک را در یک ویدیو کنار هم ترکیب کنید و یک محتوای جذاب تولید کنید؛ پس همیشه سعی کنید حتی ایده‌های کوچک و معمولی خود را هم یادداشت کنید.

برای سازماندهی ایده‌ها حتما به یک دفتر یا برنامه مخصوص نیاز ندارید، کافی است یک ویس یا نوشته کوتاه در گوشی موبایل‌تان برای خود بگذارید تا بعدا به سراغش بروید و با تفکر بیشتر، آن را پرورش دهید.

هر جا که راحت‌تر هستید، می‌توانید ایده‌های‌تان را سازماندهی کنید؛ یک دفتر کاغذی یا یک اپلیکیشن. اگر به‌دنبال یک جای خوب برای سازماندهی ایده‌های خود هستید؛Trello  Evernote و Google keep از جمله مشهورترین ابزارها برای این کار محسوب می‌شوند.

زمانی که شما یک بانک ایده داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید برای تولید محتوای خود برنامه زمان‌بندی ایجاد کنید و به بازاریابی یوتیوب بپردازید.