در عصری که ارزش حضور در شبکه های اجتماعی، بیشتر از تبلیغات پرزحمت است، نقش اینفلوئنسر ها (افراد تاثیر گذار) بیشتر و بیشتر به چشم می آید. در حال حاضر اینفلوئنسرها علاوه بر تاثیری که بر روی مخاطبان گذاشته اند، توجه برند های مختلف را هم به خود جلب کرده اند. برندهایی که به دنبال جذب مشتری بیشتر بودند. در نتیجه حضور افراد مختلف در شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها یا پادکست ها برای تبلیغات و معرفی محصولات به طرفدارانشان، رو به افزایش است. اما مثل هر استراتژی در بازاریابی اینترنتی لازم است که قبل از همکاری با یک اینفلوئنسر، به خوبی با او آشنا شویم.
مدیر هاب همراه باشید.

در ضمن به یاد داشته باشید برای مدیریت شبکه های اجتماعی که از مهم ترین روش های بازاریابی آنلاین است، می توانید در مدیر هاب ثبت نام کنید و هفت روز استفاده رایگان هدیه بگیرید.

اینفلوئنسر ها کیستند؟ یا کیست؟

این مهم است که تفاوت اینفلوئنسر ها را با افراد مشهور بدانید، البته برخی مواقع نقش های آنها با یکدیگر هم پوشانی دارد، اما لزوما مشابه هم نیستند. مشخصا یک اینفلوئنسر در حیطه ی خودش شناخته شده و قابل احترام است، اما این بدین معنی نیست که او، برای مثال حضور رسانه ای بزرگی داشته باشد. با این حال، اینفلوئنسرها ویژگی های مشترکی هم با افراد مشهور دارند. مثلا اینکه مخاطبان زیادی دارند و نفوذ آنها بر فالوئرهایشان زیاد است.
طرفداران این افراد امکان دارد کاربران شبکه های اجتماعی، کانال های یوتیوب، وبلاگ ها و … باشند‌.

چرا باید اینفلوئنسر ها را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود داشته باشید؟

به دست آوردن مخاطب امری زمانبر است. بعد از آن هم تبدیل برخی از آنها به مشتری چالش برانگیز است. اینجاست که افرد تاثیرگذار وارد کار می شوند. زیرا آنها توجه مخاطبانی را جلب کرده اند که شما میخواهید به آنها برسید. در نتیجه به راحتی شما را به مخاطبان هدف می رسانند. به همین دلیل، منطقی است که شما به دنبال افراد تاثیر گذار باشید تا برند خود را همگانی کنید.

اکنون اجازه دهید موضوع را عمیق تر بررسی کنیم و ۴ مزیت همکاری و مشارکت با افراد تاثیرگذار را شرح دهیم.

۱- اینفلوئنسر مارکتینگ واقعا تاثیرگذار است

اول از همه، حساب کردن روی کمک اینفلوئنسرها منطقی است، چرا که یک روش بازاریابی است که جواب می دهد. هر کسب و کار ارزشمند، به دنبال سوددهی است. شمار زیادی از شرکت های بزرگ ثابت کرده اند که رو آوردن به افراد تاثیرگذار کارآمد است. از طرفی برخی از تبلیغات تجاری آنقدر معمولی شده که عموم افراد به آن ها توجه نمی کنند. به خصوص که امروزه نرم افزارهایی هم برای بلاک کردن تبلیغات وجود دارد‌. افراد تاثیرگذار بخشی از کار را با محتوای خودشان ترکیب می کنند. این کار جذابیت بیشتری برای مخاطبان ایجاد می کند و ثابت می کند که کار با افراد تاثیرگذار سودمند است.

۲- کلام اینفلوئنسر برای طرفداران و مخاطبانش، مقبولیت بالایی دارد

مزیت مهم دیگردر مشارکت با افراد تاثیرگذار، صرفه جویی در زمان، برای رسیدن به مخاطبان واجد شرایط است. منظور از این جمله چیست؟

اگر هنوز وبلاگ شما دارای بازدید کافی نیست. اگر فالوئرهای پروفایل شما در شبکه های اجتماعی به آرامی افزایش می یابند. در این صورت در حالت معمولی، زمان زیادی باید بگذرد تا مخاطبان شما به اندازه ی کافی زیاد شوند. شروع همکاری با یک اینفلوئنسر یا همان فرد تاثیرگذار و با بهره گیری از افرادی که طرفدار محصول یا خدمت شما هستند، می توان جرقه ای برای سرعت بخشیدن به این روند ساخت. حتی اگر هم اکنون به اندازه ی کافی مخاطب دارید، بیان کلمات شما از زبان یک اینفلوئنسر به صورت آنلاین، باعث افزایش سرعت انتشار پیام شما می شود.

۳- محتوای تخصصی را می‌توان برای مخاطب هدف مناسب عرضه کرد

همانطور که پیش از این گفتیم، اینفلوئنسر ها در محدوده ی عمل خود، از احترام بالایی برخوردارند. این یعنی افراد تاثیرگذار، یکی از راه های ایجاد ارزش هستند. به همین دلیل، اگر محتوای تولید شده برای کسی باشد که واقعا طرفدار آن است، شما خیلی نگران کیفیت محتوای خود و مواردی از این دست، نخواهید بود. از همه ی این ها که بگذریم، مخاطبی که از اینفلوئنسر ها پیروی می کند یعنی کاری که او می کند را قبول دارد. چیزی که شما باید واقعا به آن توجه کنید، انتخاب اینفلوئنسر مناسب است. به طوری که مطمئن باشید، پیشنهاد شرکت شما به مخاطبان هدف کسب و کارتان می رسد.

این مقاله را هم بخوانید: آموزش تامبلر

۴- ارزش برند با نمایش مکرر آن، افزایش می‌یابد

قطعا به نمایش گذاشتن برند شما با هزاران نفر -که آنها هم برند شما را به صدها نفر دیگر نمایش می‌دهند- شانس بزرگی برای موفقیت شماست. با یک حرکت، که به خوبی برنامه ریزی و اجرا شود، می توانید ارزش برند خود را در برابر مشتریان، همکاران و حتی رقیبان خود افزایش دهید. مسلما، نمایش برند به تنهایی کافی نیست. اما هر چه مردم، بیشتر و بیشتر با برند شما روبه‌رو شوند، راحت تر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. بعدا این موضوع می تواند به ایجاد تغییرات بیشتر در آن ها کمک کند.

مشارکت با اینفلوئنسر ها چه نتیجه‌ای برای شما دارد؟

اکنون شما می دانید اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار چه کار می کنند و چرا مشارکت با آنها در معرفی برند شما مهم است.
اما این افراد برای کسب و کار شما، دقیقا چه کاری می توانند انجام دهند؟

چند راهی که افراد تاثیرگذار می توانند از طریق آنها به شما کمک کنند را بررسی می‌کنیم:

بازاریابی اینترنتی

۱- افزایش علاقه مخاطب

قبل از عرضه ی یک محصول یا خدمت، داشتن یک کمپین بازاریابی ضروری است تا علاقه ی مشتریان شما را به طور بالقوه بالا ببرند. این موضوع یکی از عوامل کلیدی برای یک عرضه ی موفق است. همراه داشتن یک اینفلوئنسر به عنوان بخشی از استراتژی تبلیغاتی و استراتژی بازاریابی دیجیتال ، قطعا به این موضوع کمک خواهد کرد. در این حالت، محصول یا خدمت نباید به طور دقیق توصیف شود. در عوض بهتر است یک معرفی مختصر درباره ی آن فراهم شده و اجازه داده شود تصور عموم در مورد چیزی که قرار است عرضه شود به پرواز درآید. در برخی حالات، توصیه انحصاری از یک اینفلوئنسر یک باند فرود آماده است و می تواند باعث ایجاد شگفتی در کمپین شما شود.

۲- اعتباربخشی به برند

از دیگر مزایای یک اینفلوئنسر که می توانید از آن بهره ببرید، توانایی او در تولید اعتبار برای یک برند است. وقتی یک فردی محترم از یک محصول استفاده می کند، تاییدی برای اعتبار آن محصول یا خدمت است. پس افزایش اعتبار یکی از دلایلی است که شرکت ها و اینفلوئنسر ها دوست دارند با یکدیگر همکاری کنند؛ زیرا به طور دوجانبه، اعتبار هر یک از آنها برای دیگری سودمند است.

۳- افزایش فروش

هدف نهایی برای هر شرکت این است که دنبال کنندگان و طرفدارانش را به مشتری تبدیل کند‌. پس چگونه احتمال افزایش فروش اینترنتی را در لیست تاثیرات مفید اینفلوئنسر ها نیاوریم؟
وقتی شما با کمک یک اینفلوئنسر محصولی را تبلیغ میکنید، باید تاثیر مثبتی در فروشتان داشته باشید. اگر این اتفاق نیفتاد، حتما کمپین شما جایی درست عمل نمی‌کند. در نتیجه تیم بازاریابی شما باید بررسی کند که چه چیزی نیاز به تغییر و تنظیم دوباره دارد.

۴- افزایش وفاداری مشتری ها

لزوما تاثیرات همکاری با یک اینفلوئنسر سریع و کوتاه مدت نیست. شما می توانید محتوایتان را از طریق افراد تاثیرگذار ارائه دهید تا در مشتریان خود، حس نزدیکی و وفاداری ایجاد کنید.

 

اگر در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده و حرفه ای فعالیت می کنید، مدیریت کسب و کار دیگر کار سختی نیست، اگر در مدیر هاب ثبت نام کنید. همین حالا از طریق لینک زیر ثبت نام کنید و هفت روز استفاده رایگان هدیه بگیرید!