بازاریابی با لینکدین یا لینکدین مارکتینگ (LinkedIn Marketing) چگونه است؟

آیا شما به دنبال رونق کسب و کار خود، ایجاد ارتباط شغلی با شرکای احتمالی و یا ایجاد مشارکت استراتژیک با همکاران خود هستید؟ شبکه اجتماعی لینکدین می تواند برند شما را به بیش از ۶۰۰ میلیون متخصص در سراسر دنیا معرفی کند. برای شروع آماده هستید؟

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از بهترین گزینه ‌های پیش روی شماست. در این مقاله نکات مهمی وجود دارد که شما را راهنمایی می کند که چگونه از لینکدین برای بازاریابی، جذب مخاطبان و رشد کسب و کارتان استفاده کنید.

در این مطلب به سه محور اصلی موفقیت در بازاریابی لینکدین اشاره خواهیم کرد و پتانسیل لینکدین را در این زمینه بررسی می ‌کنیم.

با مدیر هاب همراه باشید.

نکات مهم در بازاریابی با لینکدین

لینکدین یکی از بهترین شبکه های اجتماعی در زمینه‌ مشاغل و تخصص ‌های حرفه‌ ای است. این شبکه اجتماعی در ایران چندان شناخته شده نیست. با این حال افراد حرفه ای و صاحبان مشاغل زیادی در ایران هستند که با پتانسیل‌ های این شبکه اجتماعی آشنا هستند.

ما آن ها هم همچنان در استفاده‌ حرفه ای از این ابزار با چالش ‌های زیادی رو به رو هستند و نتوانسته اند به حد کافی بهره لازم را از لینکدین ببرند. دلیل این امر عدم آگاهی کامل در استفاده از لینکدین در بازریابی اینترنتی است.

 سه فاکتور مهم در بازاریابی با لینکدین

تجربه نشان داده که برای موفقیت در بازایابی با شبکه اجتماعی لینکدین، سه عامل زیر تاثیر گذار خواهد بود و توجه به هر یک از آن ها الزامی است:

 1. داشتن استراتژی مناسب برای بازاریابی لینکدین و ارزیابی آن
 2. تولید محتوای مناسب در راستای استراتژی بازاریابی تعیین شده
 3. آگاهی از امکانات لینکدین و روش صحیح استفاده از آن ها

استراتژی برای بازاریابی با لینکدین

۱- فرهنگ فعالیت در لینکدین را بیاموزید

فرهنگ مساله ای عمومی است و ما باید هنگام ورود به یک گروه، به اصول و قوانین اجتماعی و فرهنگی آن احترام بگذاریم. فکر نکنید چون پروفایل شما برای شخص شماست، اجازه دارید هر آنچه دوست دارید در آن قرار دهید و یا هر پستی را آپدیت کنید.

شما حق ندارید در یک همایش رسمی در سالن همایش صدا و سیما با تی شرت آستین کوتاه و کلاه لبه دار حاضر شوید و یا حق ندارید در داخل سالن آواز بخوانید.

فضایی که شما در آن حضور پیدا کرده اید فقط متعلق به شما نیست و دیگران هر آنچه را شما از خود بروز می دهید می بینند و باید به حقوق آن ها احترام بگذارید.

در محیط لینکدین، فضای عرف تجاری کشور حاکم است. فرهنگ این فضا مبتنی بر اصول حرفه ای است. مطالب شما در لینکدین و ارتباطات شما باید دقیقا نماینده روش شما در کسب و کار و تجارت تان باشد.

در این فضا هدف فروش نیست بلکه ارتباط سازی است. در این فضا اصل بر احترام متقابل است، همان طور که به مشتری یا مدیر یا تامین کنندگان تان احترام می گذارید.

فرهنگ این فضا با مسائل غیر کاری و حرفه ای بیگانه است. اصولا لینکدین به وجود آمده تا فضایی برای رشد و پیشرفت حرفه ای با استفاده از به اشتراک گذاری تجربیات کاری باشد، فضایی که به ایجاد هم افزایی شغلی و حرفه ای بینجامد.

حال با توجه به این مسائل به سوالات زیر جواب دهید:

 • آیا در جلسه با مشتریان یا مدیران تان شعر می خوانید؟
 • آیا در مورد تجربیات و شکست های عشقی تان صحبت می کنید؟
 • آیا در جلسه مصاحبه با یک کارفرما با دمپایی و لباس زیر می روید؟
 • آیا در یک سخنرانی رسمی، به جای صحبت در مورد موضوع، آواز می خوانید؟
 • عکس رزومه تان چطور است؟ آیا عکس فیسبوک تان یا یک عکس گل و بلبلی را به رزومه تان الصاق می کنید؟
 • آیا در همان جلسه اول آشنایی با یک فرد در یک همایش، کاتالوگ محصولات تان را از کیف در می آورید و تلاش می کنید به او چیزی بفروشید؟

بله این سوالات برای خیلی از حرفه ای ها خنده دار است ولی اگر جواب شما به این سوالات «نه» هست، پس این کارها را در لینکدین هم نباید بکنید:

 • مطالب غیر مرتبط با کسب و کار خود و یا تخصص تان را به اشتراک نگذارید.
 • اگر مطالب تان تا حدی در حد تخصص تان هم نیست مطالبی باشد که مورد علاقه دایره ارتباطات لینکدین تان باشد.
 • مسائل شخصی را به اشتراک نگذارید.
 • تبلیغ مستقیم برای کالاها و خدمات تان نگذارید.

 

۲- پروفایلتان را کامل کنید

داشتن یک پروفایل (Profile) کامل که کاملا آپدیت نگه داشته می شود، اصل دوم استفاده از لینکدین است. یک پروفایل ناقص نه تنها هیچ مزیتی برای شما ایجاد نمی کند بلکه به برند شما آسیب هم می زند.

لازم نیست حتما پروفایل شما انگلیسی باشد و اگر در نوشتن انگلیسی قوی نیستید می توانید پروفایل خود را به زبان فارسی بسازید.

البته بهتر است ابتدا با کمک یکی از دوستان «مسلط» خود به زبان انگلیسی ابتدا پروفایل پایه انگلیسی خود را بسازید و در بعد در قسمت نسخه های دیگر پروفایل (Other Versions)، یک پروفایل دیگر به زبان فارسی بسازید. لینکدین به شما این انتخاب را می دهد که هر تعداد پروفایل مجزا به چند زبان مختلف بسازید.

در زیر به مهم ترین بخش های پروفایل اشاره می کنم، اما به یاد داشته باشید که لینکدین، امکانات بسیار زیادی در قسمت پروفایل به شما می دهد که از همه آن ها استفاده کنید.

برای مثال می توانید تابلوی افتخارات و جوایز یا Awards درست کنید، آثار منتشر شده تان یا Publications را قرار دهید، تصویر مدارک حرفه ای تان را آپلود کنید و غیره.

 

۳- اسم تان، بله اسم تان را درست بنویسید!

شاید صحبت کردن در مورد این که باید اسم تان را در پروفایل درست بنویسید برای خیلی ها خنده دار به نظر برسد، اما متاسفانه حتی افراد بسیار حرفه ای را می بینم که این مساله را سرسری می گیرند.

می دانم که بلدید اسم تان را به انگلیسی درست هجی کنید، اما این همه چیز نیست.
در زبان انگلیسی اگر من اسم خودم را به صورت majid kasiri بنویسم «غلط است». حروف اول اسم در زبان انگلیسی باید با حروف بزرگ یعنی Majid Kasiri نوشته شوند.

جالب است که افرادی این مساله ساده را در نادیده می گیرند که در پروفایلشان خود را مسلط به زبان انگلیسی معرفی کرده اند!
مطمئن باشید که اگر کارفرمایی قصد دعوت شما به جلسه مصاحبه شغلی را داشته باشد و دانستن زبان انگلیسی در حد متوسط هم برای او مهم باشد، با دیدن اسم شما حتی وارد پروفایل شما هم نمی شود.

اگر دقت کنید در پاراگراف قبل، در قسمت تکمیل پروفایل بر روی واژه «مسلط به انگلیسی» تاکید کردم.

هیچ چیز بدتر از این نیست که غلط های رایج املایی و نگارشی مشهود در پروفایل تان باشد. چند بار در روز در این طرف و آن طرف شهر واژه خوش آمدید انگلیسی یا Welcome‌را با املاهای غلط دیده اید و به آن خندیده اید؟

اگر کار با لینکدین را کامل بلد نیستید، سری به مقاله های آموزش لینکدین همین وب سایت بزنید.

۴- قسمت عنوان یا Title مناسب را بدون خساست انتخاب کنید

انتخاب عنوان یا Title درست که در زیر اسمتان نمایش داده می شود بزرگترین ابزار بازاریابی و برندسازی شخصی شماست. این انتخاب درست نه تنها باعث می شود که در نتیجه جست و جوها در لینکدین بهتر و بالاتر نمایش داده شوید، بلکه باعث می شود در هر تماس و ارتباط و فعالیتی در لینکدین، خودتان و تخصص تان را به بهترین نحو معرفی کنید، چرا که این عنوان همیشه در کنار اسم شما در همه جای لینکدین می درخشد.

نکاتی که در این زمینه می توانید به کار گیرید اینها هستند:

 • در تعداد کاراکتر مورد استفاده تان در عنوان خساست به خرج ندهید و تا آنجا که می توانید و لینکدین به شما اجازه می دهد آن را کش دار! بنویسید.
 • همان طور که در قسمت اسم عنوان شد می توانید عنوان خود را ترکیبی از کلمات فارسی و انگلیسی قرار دهید.
 • عنوان شما باید شامل تخصص های اصلی شما باشد.
 • می توانید از کلماتی چون متخصص، کارشناس، خبره و غیره استفاده کنید ولی غلو نکنید.
 • از شعار شخصی و یا شرکتی برای قسمت عنوان استفاده نکنید.
 • قسمت های مهم عنوان همچون تخصص اصلی تان را در ابتدای عنوان بنویسید. در بعضی جاها در لینکدین امکان دارد فقط ابتدای عنوان تان نمایش داده شود و اینکه آوردن تخصص اصلی در ابتدای عنوان به نشان داده شدن در نتیجه جستجوها کمک می کند.

از دست ندهید: آموزش یوتیوب

۵- صنعت مرتبط را درست انتخاب کنید، به این دلیل

انتخاب صنعت یا Industry مرتبط با شغل شما دارای اهمیت بسیاری در یافته شدن در لینکدین است. اگر یک مدیر دنبال کارمندی در یک زمینه خاص بگردد در قسمت جستجوها، نتایج را ابتدا بر اساس صنعت فیلتر می کند. پس به راحتی به همه دنیا بگویید که در چه صنعتی فعال هستید.

۶- قسمت خلاصه یا Summary همه جا هست، آن را چطور بنویسیم

این قسمت خلاصه پروفایل شماست و اکثر افراد همین قسمت را می خوانند. در این قسمت خودتان، اهداف تان و توانایی های تان و همین طور خلاصه ای از کارها و پروژه های موفق تان را ذکر کنید. به ریز جزئیات کارها و سوابق تان نپردازید.

برای نوشتن یک خلاصه فعالیت یا Summary خوب در لینکدین به سوالات زیر جواب بدهید:

 • مهمترین تخصص من چیست؟
 • مهم ترین توانایی های حرفه ای و شغلی من چیست؟
 • چگونه می توانم با تخصص و توانایی هایم در کسب و کار دیگران ارزش ایجاد کنم؟
 • چه نگرشی در مورد کسب و کارم دارم و چه رسالتی در زندگی حرفه ایم دنبال می کنم؟
 • چرا خود را یک متخصص در حوزه کاری تان می دانید؟ و یا چرا در مسیر کسب این تخصص هستید؟
 • مهم ترین کارهایی که انجام داده ام و نشان دهنده نگرش و ارزش هایم است چیست؟
 • چگونه دیگران می توانند با من در تماس باشند؟

 

۷- چطور بازاریابی و تبلیغ کنیم؟

بله ما شنیده ایم که لینکدین بزرگترین شبکه بازاریابی کسب و کارهای B2B است. لینکدین بزرگترین فرصت برای کسب و کارهایی است که به سایر کسب و کارها (و نه مشتریان نهایی) سرویس می دهند. اما این به این معنا نیست که می توانید با قرار دادن معرفی یک محصول در پروفایل تان آن را بفروشید.

این روش فقط و فقط برند شما را تخریب می کند و اگر آن را ادامه دهید سایر کاربران با سادگی پست های شما را مخفی یا Hide می کنند و دیگر اصلا هیچ چیز از شما در صفحه خانه آن ها نمایش داده نمی شود.

پس چطور بازاریابی و تبلیغ کنیم؟

مطالبی را پست کنید که مشتری بالقوه شما از خواندن آن لذت ببرد و به دانش و آگاهی او در مورد راهکارهای برطرف کردن مشکلات و چالش هایش کمک کند.

برای مثال اگر در کار فروش محصولات فولادی هستید به جای قرار دادن عکس و اطلاعات محصول و شماره تلفن تان، به این عناوین فکر کنید: انواع فولادهای موجود در بازار و مقایسه قیمت های آن ها، بررسی کیفیت فولادهای وارداتی به کشور، مسائل پیش روی شبکه پخش و فروش فولاد در ایران.

من یک کارشناس صنعت آهن و فولاد نیستم ولی مطمئنم وقتی کسی می خواهد فولاد بخرد، ابتدا به دنبال افزایش آگاهیش در مورد فولاد بوده و اینکه خریداران هر کالایی دوست دارند از کسی خرید کنند که اطلاعات کامل و جامعی در مورد آن صنعت دارد.

برای تولید محتوا و پست های موثر در بازاریابی و فروش در لینکدین، خود را از سمت یک بازاریاب و مدیر فروش یک شرکت خارج کنید و خود را در جایگاه یک کارشناس و متخصص صنعت قرار دهید که دغدغه اش فقط صرف فروش یک کالا و یا خدمت نیست. مشتریان در لینکدین و یا خارج آن، این نوع فروشنده را بیشتر ترجیح می دهند.

در واقع در لینکدین به جای فروش و تبلیغات، باید روابط عمومی فعال از جنس روابط عمومی محتوایی داشته باشید (برای اطلاعات بیشتر در زمینه روابط عمومی محتوایی، این اینفوگرافیک جذاب در زمینه روابط عمومی محتوایی و تفاوت آن با روابط عمومی سنتی را مطالعه کنید)
دیگر لازم به گفتن نیست که اگر نباید پیام های تبلیغاتی را به اشتراک گذاشت، دیگر نباید آن را به صورت پیام های خصوصی هم فرستاد. پیام های خصوصی فقط برای ارتباط فردی است.

از دست ندهید: بازاریابی یوتیوب

۸- چگونه  در بازاریابی با لینکدین ارتباطات موثر و ماندگار بسازیم؟

موقع ورود به یک مهمانی و یا جلسه کاری و یا یک سالن همایش چکار می کنید؟ اگر یک آدم اجتماعی و حرفه ای باشید با هر فردی که رو در رو می شوید سلام می کنید و در صورت امکان خود را کوتاه معرفی می کنید.

سپس از آن فرد می خواهید خود را معرفی کند. شاید با هم کارت رد و بدل می کنید و یک قرار کاری یا ناهار کاری می گذارید. شاید هم تنها به یک معرفی ساده اکتفا کنید و بعد از یافتن نقاط مشترک و علایق کاری، صرفا اطلاعات فرد را در جایی ثبت و بایگانی کنید.

همین کار را هم می توانید یعنی باید در لینکدین انجام دهید. به محض ایجاد یک ارتباط جدید، سری به پروفایل او بزنید و با کارها و فعالیت هایش آشنا شوید. سپس یک پیام کوتاه برای او بفرستید و خود را و تخصص تان را معرفی کنید و از او هم بخواهید خود را معرفی کند. این پیام را با لحن بسیار محترمانه بفرستید و اطلاعات تماس خود را در انتها قرار دهید.

برای راحتی کار می توانید یک قالب پیام آماده کنید و بخش های معرفی خودتان و ابتدایی و پایانی را در آن تایپ کنید و بعد آن را در کامپیوترتان ذخیره کنید. برای ارسال هر پیام آشنایی می توانید بعد از بازدید از پروفایل آن ارتباط جدید، چند خطی در مورد کار وی به متن اضافه کنید تا پیام تان اختصاصی شود.

 

۹- هیچ چیز غیر مرتبط را حتی لایک هم نکنید

در لینکدین هر آن چیزی که پست می کنید، لایک می کنید یا کامنت می گذارید برای همه دایره ارتباطات تان نمایش داده می شود.

شاید لینکدین این امکان را گذاشته تا پست های کم و معدود تعداد زیادی از کاربرانش را جبران کند و صفحات خانه افراد (Home) خالی نباشد. پس دفعه بعدی که یک شعر سهراب سپهری یا فروغ فرخزاد را در لینکدین می خواهید لایک کنید قدری تامل کنید.

در عین حال لایک کردن و کامنت گذاشتن بر مطالب مرتبط و تخصصی افراد می تواند شما را در جلوی چشم ارتباطات آن فرد قرار دهد و باعث رشد سریع ارتباطات تان شود.

 

۱۰- در گروه های تخصصی مشارکت کنید

گروه های تخصصی یا LinkedIn Groups یکی از بهترین ابزار رشد ارتباطات در لینکدین است. کافیست مطالب مرتبط با علائق افراد گروه به اشتراک بگذارید و یا مباحث افراد دیگر را تایید و نقد کنید. هر پست و کامنت شما در گروه ها، فرصتی است که دانش و اطلاعات و توانایی های خود را نمایش دهید که به دیده شدن پروفایل شما (Profile View) و در نهایت جذب ارتباطات جدید می انجامد.

یک امکان جالب در گروه های لینکدین: اگر مشارکت شما در گروه از سایر افراد بالاتر باشد، لینکدین در آن گروه به شما لقب «مشارکت کننده فعال» یا Top Contributor می دهد که در بالای گروه نمایش داده می شود و خود باعث جذب ارتباطات جدید می شود.

یک امکان مهم دیگر: مشارکت در گروه های عمومی یا Open Groups مهم تر از مشارکت در گروه های بسته یا Closed Groups است. در گروه های عمومی همه حتی کسانی که عضو نیستند هم می توانند محتویات گروه را ببینند، حتی موتورهای جستجو! افراد باهوش پیام این جمله را می گیرند!

اگر می خواهید بیشتر بدانید کافیست بگوییم که با مشارکت در گروه های باز لینکدین، نتیجه جستجوی اسم شما در گوگل به گروه های لینکدین منجر می شود و این همان چیزی است که شما می خواهید.

 سخن آخر: بازاریابی دیجیتالی با لینکدین

استفاده مناسب از هر یک از ابزار و امکانات در بازاریابی با لینکدین نکات خاص خودش را دارد.

همچنین نکات و ترفندهای مختلفی وجود دارد که شما را در مسیر تبدیل شدن به یک حرفه ای در لینکدین کمک می کند.

اما همه این مسائل با هدف جذب مخاطب بیشتر صورت می گیرد. دیجیتال مارکتنیگ به مفهومی اشاره دارد که شامل طیف وسیعی از اقدامات در فضای دیجیتالی است که ما را در تعامل با مخاطبان بیشتری قرار میدهد.

مواردی چون سئو، استراتژِی محتوا، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی موبایلی و … همگی در زیر مجموعه‌ دیجیتال مارکتینگ قرار دارند. لینکدین برای بازاریابی دیجیتالی در بسیاری از این موارد قابلیت‌ ها و امکانات مناسبی را در اختیار ما قرار داده.

در این راستا شما در لینکدین می‌ توانید:

 • یک پروفایل حرفه‌ ای و کامل ایجاد کنید و رزومه خود را در آن قرار بدهید
 • با دوستان و افراد مرتبط با حرفه‌ خود تعامل کنید
 • مقالات و محتوای سئو شده را در صفحه خود منتشر کنید که این مقالات در نتایج جستجو دیده می شود
 • به سایت خود بکلینک بدهید
 • یک کمپین تبلیغاتی با کمک بازاریابی با لینکدین راه اندازی کنید
 • به طور همزمان یک اکانت شخصی و تجاری داشته باشید

پس فعالیت در لینکدین می تواند تقریبا نیمی از انتظارات و اهداف شما از بازاریابی دیجیتالی را یک جا برآورده کند. لینکدین هنوز در ایران، ابتدای راه است و در آینده چیزهای زیادی از این شبکه اجتماعی خواهید شنید.