در این نوشته، به مطلب مهمی در خصوص اینستاگرام می‌پردازم که بسیاری از افراد فعال در این حوزه از آن اطلاعی ندارند و یا اطلاعاتشون کامل نیست! چه افرادی که صرفا یک پیج اینستاگرامی عمومی رو با چند ده هزار فالوور مدیریت می کنند و یا حتی کسانی که با سِمَت ادمین پیج اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی در شرکتی مشغول به کار هستند! با مدیر هاب همراه باشید!

کاهش روند رشد در صفحات اینستاگرام

خیلی از افرادی که در اینستاگرام بطور جدی فعالیت می کنند و روزانه یا چند بار در هفته مطلبی را منتشر می‌کنند، از اینکه مدتی نرخ تعامل کاربران یا اصطلاحا انگیجمنت ریت ! (engagement rate) صفحه شان پایین آمده و همچنین روند افزایش ارگانیک فالوورهای پیج اینستاگرامشان کاهش یافته، گله میکنند و دلیل آن را نمی دانند یا راه حلی برایش ندارند! مخصوصا در شرایطی که صفحه چند ده هزار فالووری داشته باشد که انتظار می رود روند رشد مداومی را هم داشته باشد، اما به یکباره با افت روند رشد مواجه می‌شوند.

اخیرا بسیاری از فعالان شبکه های اجتماعی از آپدیت های جدید الگوریتم های اینستاگرام گله دارند به این دلیل که جلوی برخی از میانبرهای رشد تعداد دنبال کنندگان صفحات و یا نرخ بازدید مطالب را گرفته، اما چه بخواهیم یا نخواهیم اینستاگرام مسیر درستی را در راستای اصلاحات پلتفرم خودش در پیش دارد و ما هستیم که باید با اصول جدید آن خودمان را منطبق کنیم! در اینجا مسئله شادوبن شدن پیج اینستاگرام مطرح می‌شود که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

شادوبن یعنی چی ؟

زمانی اینستاگرام پر از حساب های فِیک و غیر واقعی و یا کلی کسب و کار فروش فالوور و لایک بود. هرچند امروزه تعداد اینها صفر نشده اما کاهش پیدا کرده اند و کسب و کارشان از رونق افتاده، که دلیل آن بهینه سازی های الگوریتم های اینستاگرام است و در این میان بسیاری از صفحات معتبر، ناخواسته به دلایلی از سوی اینستاگرام جریمه شده اند. با این مقدمه حالا من شادوبن را اینطور ترجمه میکنم، حضور داشتن اما دیده نشدن!

اصطلاح شادوبن شدن در اینستاگرام یعنی محتوای تو از چشم کسانی که تو را دنبال نمی کنند، دور بماند! در نتیجه مانع از رشد صفحه ات خواهد شد. چون دیگر بکارگیری هشتگ ها برای بیشتر دیده شدن توسط دیگران و استراتژی های نظیر آن کارآمد نخواهد بود.

چگونه از شادوبن شدن اینستاگرام مطلع شویم!

اینستاگرام در خصوص اینکه صفحه شما شادوبن است هیچ اطلاعی به شما نمی دهد اما خودتان به سادگی می توانید آن را بفهمید.

کافیست در زیر یکی از مطالب خود هشتگی که کم مورد استفاده قرار میگیرد را اضافه کنید. سپس با همان حساب یا حسابی دیگر، آن هشتگ ها را جستجو کنید. اگر مطلبی که با آن هشتگ نوشته اید را در نتایج جستجو مشاهده نکردید، بدانید که صفحه اینستاگرام شما شادوبن شده است! توجه داشته باشید که در صفحه نتایج جستجوی هشتگ ها ۲ تب وجود دارد! یکی از تب ها به پست ها برتر اختصاص دارد و تب دیگر به پست های اخیر با آن هشتگ. اگر پست جدیدی را با هشتگی منتشر کردید در تب دوم به دنبال آن بگردید.

چگونه از شادوبن شدن صفحه اینستاگرام خود جلوگیری کنیم!

از اپلیکیشن های ارسال اتومات مطلب و یا ربات های خرید فالوور و لایک استفاده نکنید

تکلیف استفاده از ربات های خرید فالوور و لایک و کامنت روشن است زیرا اینستاگرام فعالیت فالو و آنفالو و لایک و کامنت در بازه های زمانی مشخص را محدود کرده و حسابی را که از ربات های مخصوص این کار اقدام کنند، جریمه می کند.

اما استفاده از اپلیکیشن های ارسال اتوماتیک مطالب، به این دلیل برای جلوگیری از شادوبن شدن توصیه نمی شود که مثلا شما با آی پی ایران به حساب خود متصل می شوید، اما این سروس دهنده ها با آی پی متفاوتی از نقطه ای دیگر به حساب شما متصل می شود و این امر از نظر اینستاگرام مشکوک به نظر می رسد.

عدم اتصال به حساب اینستاگرام با دستگاه های مختلف و یا واحد که به وی پی ان های متفاوتی متصل می شوند.
به دلیل بیان شده در مورد قبل، اینکه با آی پی های متفاوتی به یک حساب در زمان های کوتاهی متصل شوید، از نظر اینستاگرام فعالیتی مشکوک به نظر می آید.

تغییر زیاد میزان فعالیت در حساب اینستاگرام در بازه زمانی کوتاه نداشته باشید

همانطور که در مورد دوم بیان شد، اینستاگرام، حدودی را برای میزان فعالیت یک کاربر(لایک و کامنت و فالو و آنفالو) در نظر میگیرد و در صورتی که جهش بزرگی در مقدار فعالیت شما انجام شود، از سوی اینستاگرام جریمه خواهید شد. البته این حدود برای هر حساب متفاوت است و اندازه معینی نیز ندارد، اما پیشنهاد می شود بیش از ۱۵۰ لایک و ۵۰ کامنت و ۵۰ فالو و یا آنفالو در ساعت فعالیت نداشته باشید.

برای مدیریت کامنت اینستاگرام خود در مدیر هاب ثبت نام کنید و یکجا آن ها را در کمترین زمان مدیریت کنید!

از یک هشتگ معین برای مدت طولانی استفاده نکنید

برخی از یک یا چند هشتگ خاص برای مدت طولانی زیر مطالب زیادی دائما استفاده می کنند. مخصوصا اینکه برخی از هشتگ برند در زیر تمامی پست های خود استفاده می کنند که این کار اصلا توصیه نمی شود.

 

بازاریابی یوتیوب

بازاریابی فیسبوک

اطمینان پیدا کنید که از سوی دیگر کاربران به اینستاگرام ریپورت نمی شوید

گزارش شدن از سوی دیگر کاربران نیز از اتفاقاتی است که می تواند جریمه های سنگینی برای صفحه شما به دنبال داشته باشد لذا در تولید محتوای خود دقت فراوانی کنید.

چگونه از شادوبن اینستاگرام خارج شویم!

همانطور که شادوبن شدن از اینستاگرام به شما اطلاع داده نمی شود، هیچگونه فرمول مشخصی هم از سوی اینستاگرام برای خارج شدن از شادوبن بیان نشده است اما تجربه های کاربران مختلف نشان داده که شادوبن شدن می تواند موقت باشد و در صورت اقدامات صحیح میتوان طی چند هفته شادوبن اینستاگرام را رفع کرد.

بنده نیز تجربه شادوبن شدن حساب و رفع آن را داشته ام و راه حل هایی که برای رفع این مشکل به کار گرفته‌ام همراه با راه حل های دیگران را در زیر مرور می کنیم.

گزارش کردن شادوبن شدن پیج به اینستاگرام

شادوبن شدن پیج اینستاگرام خود را همراه با دلایل و تمایلتان برای اصلاح آن ها به اینستاگرام گزارش کنید. در تنظیمات برنامه، در قسمت Report a Problem میتوانید مشکلات خود را گزارش کنید.
این مورد رو بسیار پیشنهاد می کنم البته در صورتی که مدتی از دوران پاکی شما گذشته باشد! یعنی مواردی که بالاتر برای پیشگیری از شادوبن شدن گفتیم را برای مدت قابل توجهی رعایت کرده و سپس با شرح صادقانه وضعیت از پشتیبانی اینستاگرام بخواهید که مشکل شما را برطرف کند.

تغییر حساب از پروفایل بیزینسی به پروفایل شخصی

به گزارش برخی از اینستاگرامرها، تغییر تنظیمات پروفایل از بیزینس به پروفایل شخصی به رفع شادوبن کمک می‌کند.
به نظر میرسد این موضوع دلیلی منطقی داشته باشد، زیرا از زمانی که فیسبوک، اینستاگرام را خرید، تصمیم به درآمدزایی از این پلتفرم کرد و این کار را با محدود کردن reach و engagement پست های حساب های بیزینسی انجام داد. لذا بنظر می رسد با تغییر از پروفایل بیزینسی به پروفایل شخصی به رفع شادوبن پیج، کمک کرد.

از استراتژی های هک رشد در اینستاگرام دوری کنید

آیا از هشتگ های بسیار زیادی در اینستاگرام استفاده می کنید؟ آیا از ربات جمع کردن فالوور و لایک در اینستاگرام استفاده می کنید؟ خب مشخصا از اینها دوری کنید!

استراحت دادن به حساب اینستاگرام

برخی اینستاگرامرها گزارش کرده اند که عدم فعالیت برای مدت کوتاه چندروزه، به رفع شادوبن پیج آن ها کمک کرده است. عدم فعالیت بدین معناست که هیچ لایک، کامنت، فالو و آنفالو و حتی لاگین به حساب نداشته باشیم.

خروج از سشن های فعال (active sessions) در دیوایس ها یا برنامه های دیگر

اگر پیش از برنامه فالووریاب یا از برنامه ارسال اتوماتیک پست اینستاگرام استفاده کرده و یا حالا هم استفاده میکنید، از آن ها خارج شوید.
اگر در دسکتاپ به حساب اینستاگرام خودتان متصل شوید، در بخش تنظیمات با انتخاب گزینه Authorized Apps میتوانید سشن های فعال را مشاهده کنید. پیشنهاد می شود حتما پس از خروج، رمز عبور اینستاگرام خود را تغییر دهید.

نتیجه گیری

اگر کاربر فعالی در اینستاگرام هستید و از استراتژی های مختلفی برای رشد صفحه خودتان استفاده میکنید. اگر با فالو آنفالو بدنبال افزایش فالوورهای پیج خود هستید و یا اگر از هشتگ های زیادی در اینستاگرام استفاده میکنید، احتمال زیادی برای شادوبن شدن پیج اینستاگرام شما وجود دارد.

باید در نظر داشته باشید که الگوریتم های اینستاگرام روز به روز تغییر یافته و بهینه تر می شوند لذا میبایست با احتیاط بیشتری و هوشمندانه تر در اینستاگرام رفتار کرد.